Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intarziere in redactarea ordonantei de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intarziere in redactarea ordonantei de plata

Buna ziua. Am o ordonanta de plata pronuntata in 23.04.2010 si nu am primit-o nici acu in original. Am sunat la judecatorie si grefierul mi-a spus ca nici macar nu e redactata desi au trecut 50 zile de la pronuntare......nici pe saptamana viitoare nu am garantia ca se redacteaza. Ce ma sfatuiti sa fac? Pot trimite o cerere prin fax judecatoriei prin care sa solicit urgentarea redactarii?
Daca nici judecatorii nu respecta termenele atunci ce pretentie sa mai am de la debitorii mei?X-(
Va multumesc
Da, puteti face o astfel de cerere si puteti solicita si eliberarea unei copii de pe dispozitivul hotararii pana vi se v-a comunica ordonanta. Problema nerespectarii termenelor de comunicare a unei hotarari judecatoresti se datoreaza gradului ridicat de incarcare a instantelor si a personalului insuficient.
Cererea o adresez judecatorului sau grefierului? Va multumesc