avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere ilegala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere ilegala

Mi s-a comunicat cand m-am prezentat la servici , sa nu mai vin intrucat sunt data afara. Mi s-a cerut demisia si am refuzat. Nu mi s-a mai permis sa vin la servici , drept pt care am facut o sesizare la ITM , dupa 3o de zile raspunsul lor fiind ca au inaintat la ITM Constanta , intrucat ei sunt cei care se ocupa de problemele de munca. Dupa o luna , am fost convocata printr-o scrisoare cu confirmare de primire ,la punctul de lucru unde am activat , pt a-mi clarifica situatia profesionala. M-am prezentat , a fost de fata si un avocat care nu avea delegatie ca ar reprezenta firma , dar am fost sfatuita sa nu refuz discutia si administratorul societatii insotit de un traducator. Precizez ca nu am semnat un contract de munca si nici condica de prezenta sau stat de plata pe toata perioada lucrata. Mi s-a comunicat ca mi se va desface contractul de munca pt absente nemotivate. Ce pot sa fac in aceasta sitiuatie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 14 Iunie 2010
Singura sansa este sa contestati in justitie concedierea dar trebuie sa demonstrati ca ati fost impiedicat sa mai intrati in firma, sa aveti martori care sa confirme, altfel sanse zero.
Daca nu ati semnat c.i.m. , atunci nu are cum sa va dea afara ...din punct de vedere legal dvs este posibil sa nu figurati ca angajata al acelei societati.
sammy44 a scris:

Mi s-a comunicat cand m-am prezentat la servici , sa nu mai vin intrucat sunt data afara. Mi s-a cerut demisia si am refuzat. Nu mi s-a mai permis sa vin la servici , drept pt care am facut o sesizare la ITM , dupa 3o de zile raspunsul lor fiind ca au inaintat la ITM Constanta , intrucat ei sunt cei care se ocupa de problemele de munca. Dupa o luna , am fost convocata printr-o scrisoare cu confirmare de primire ,la punctul de lucru unde am activat , pt a-mi clarifica situatia profesionala. M-am prezentat , a fost de fata si un avocat care nu avea delegatie ca ar reprezenta firma , dar am fost sfatuita sa nu refuz discutia si administratorul societatii insotit de un traducator. Precizez ca nu am semnat un contract de munca si nici condica de prezenta sau stat de plata pe toata perioada lucrata. Mi s-a comunicat ca mi se va desface contractul de munca pt absente nemotivate. Ce pot sa fac in aceasta sitiuatie?
Azi am primit o instiintare prin carfe mi se comunica desfacerea CM pt absente nemotivate conf art 61 lit a coroborat cu art 264 alin, 1 lit.f din Legea 53/2003 si ca pot depune plangere la Tribunalul Bucuresti in 30 zile de la comunicare. Acolo trebuie sa depun contestatie?
Daca aveti domiciliul in mun. Bucuresti, atunci actiunea se va depune la Tribunalul Bucuresti.
Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresare la servici de catre sef Corinas Corinas Buna seara, Va rog sa ma ajutati, am o problema mare la servici: Pe data de 01.03.2010, la ora 8.30 m-am dus la servici, iar imediat de am intrat seful meu ... (vezi toată discuția)
Data decizie suspendare cim aceeai cu data convocarii ? dutescu maria dutescu maria Buna ziua, Am si eu o nelamurire. 1. In urma unui referat in care se constata absentarea nemotivata a unui salariat din 7.05.2012, eu am intocmit convocarea ... (vezi toată discuția)
Neprezentare la locul de munca rusalim rusalim Cum se procedeaza de catre o soc.atunci cand un salariat nu se mai prezinta la serviciu? (vezi toată discuția)