Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare juridica

trecerea in propietatea statului cu titlu inseamna :prin hotarare judecatoreasca ?,cu despagubire?,ptr utilitate publica?
,prin contract de vanzare cumparare ?,prin nationalizare sau donatie?ect...sau pe baza unui proces verbal de atribuire de la primarie ?????
~ Conținut șters la cerere ~
pentru exproprieri pentru utilitate publica, se practica contractul de vanzare cumparare,
daca pretul oferit de catre expropriator nu este corect (sau considerat corect de catre proprietarul terenului sau imobilului) se actioneaza in instanta si atunci instanta de judecata stabileste pretul la care se va face exproprierea (in urma unei evaluari facute de catre un expert numit de instanta de judecata)
Nu poate trece in proprietatea statului prin nationalizare in conditile actuale.