Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inregistrarile audio video facte intre terti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inregistrarile audio video facte intre terti

inregistrarile video facute de partea vatamata si nu spontane sunt luate in seama?
Depinde de mai multe lucruri...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Depinde de mai multe lucruri... :slap:

Daca acesta este raspunsul cel mai bun dat de un avocat,va las pe dvs.sa apreciati ...

Orice inregistrari efectuate de parti pentru a fi credibile si adimisibile in proceduri judiciare trebuie sa capete o autentificare a unui laborator specializat sau a unei expertize de specialitate pentru a se constata daca imaginile sau sunetele nu au fost trucate prin diferite metode tehnice.

Daca ati da mai multe detalii probabil ca raspunsul ar fi mai la obiect.

Radu Gabrian, Mediator
Parerea mea coincide cu cea a dlui av Lancoschi cu precizarea ca nu depinde de chiar asa de multe lucruri ci de mai putine.

Inregistrarile ambientale de imagine si voce pot fi propuse intr-un eventual proces ca si probe cu conditia ca suportul magnetic sa fie atasat la cerere impreuna cu transcriptul convorbirii sau discutiei. Ramane de vazut insa in ce conditii vor fi incuviintate de instanta
Trifan Bogdan a scris:

Parerea mea coincide cu cea a dlui av Lancoschi cu precizarea ca nu depinde de chiar asa de multe lucruri ci de mai putine.

Inregistrarile ambientale de imagine si voce pot fi propuse intr-un eventual proces ca si probe cu conditia ca suportul magnetic sa fie atasat la cerere impreuna cu transcriptul convorbirii sau discutiei. Ramane de vazut insa in ce conditii vor fi incuviintate de instanta

Trebuie sa existe o atestare a autenticitatii facuta de specialist,expert sau laborator specializat.
In rest,singura diferenta dintre dvs.si dl.avocat este ca un om cu pregatire juridica ,nu poate sa raspunda de dragul de a a raspunde,fara ca postarea sa aiba vreun continut,situatie cunoscuta de toti si rezultata si din statusul postat de dvs.