Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de somaj

Buna ziua.Peste o luna imi va expira contractul de munca este al treilea contact pe 6 luni pe care l-am incheiat cu firma si nu mai au de gand sa-l prelungeasca pentru ca se desfiinteaza departamentul respectiv.Am dreptul la somaj.Daca nu mai imi prelungesc contactul nu este din vina mea.Tin sa precizez ca sunt insarcinata si chiar am nevoie de somaj.Pot sa beneficiez de ele.
Orice sfat este binevenit.
Va multumesc anticipat!
3x6=18 luni, deci indepliniti conditia de stagiu obligatoriu de 12 luni (contract cu timp normal de lucru) pentru a primi indemnizatie de somaj
Incetarea unui CIM pe perioada determinata nu este imputabila salariatului deci veti beneficia de indemnizatie de somaj.
Va multumesc foarte mult!