avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... ACTE PLASTIFIATE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

ACTE PLASTIFIATE

Buna ziua, am o mare nelamurire in ceea ce priveste subiectul "PLASTIFIEREA ACTELOR ORIGINALE"

In urma cu doi ani am plastifiat toate actele originale, cum ar fi:
- diplome de bac
- certificate de nastere ( al meu, al sotului, al copilului)
- certificat de casatorie

peste o luna trebuie sa nasc, si am tot auzit zvonurile acestea cum ca aceste acte nu mai sunt valabile, si ca voi intampina probleme la inregistrarea copilului, ca nu voi putea .

este adevarat?
trebuie sa imi schimb certificatele?
va rog sa imi spuneti ce trebuie facut, pentru ma preseaza timpul.

mentionez ca certificatul de casatorie este varianta noua, iar certificatele de nastere sunt tip vechi.

multumesc si astept cat mai curand un raspuns.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 18:37, 18 Iunie 2010
Cel mai indicat ar fi sa contactati serviciul de stare civila de unde apartineti si sa-i intrebati pe acestia.
multumesc pentru raspunsul rapid.

doar ca am sunat si nu raspunde nimeni niciodata, si chiar nu are cine sa ajunga la dansii, de aceea intreb si aici poate gasesc un raspuns mai rapid.


multumescinca o data!
Nu cred ca un act isi pierde valabilitatea doar pentru ca a fost plastifiat insa e recomandabil sa nu mai faceti asta. Daca va fi o problema la starea civila atunci tot ei o vor regla eliberandu-va un duplicat dupa certificatul de casatorie. In ceea ce priveste certificatele de nastere care-s pe model vechi, acesta pot fi schimbare contra unui model nou. Costurile sunt foarte mici si asta se face la solicitarea titularului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plastifiere acte Dinu V Dinu V Buna ziua Ce lege interzice plastifierea actelor? (vezi toată discuția)
Certificat de nastere plastifiat costy007 costy007 Am vrut astazi sa fac pasaport copilului minor si cand am aratat certificatul de nastere plastifiat, am fost refuzat pe baza legii nr.119/1996 art.1 art.2 ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat nastere and2nanet and2nanet pentru a obtine un duplicat la certificatul de nastere,certificat obtinut in alt oras decat bucuresti este necesara deplasarea in acea localitate?!?(mentionez ... (vezi toată discuția)