Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-Custodie comuna minori??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-Custodie comuna minori??

multumesc
ContSters154130, utilizator
in general, practica instantelor, la noi, incredinteaza copii rezultati din casatorie mamei, tatalui stabilindu-i-se un drept de vizita.

Multumesc
ContSters154130, utilizator
pufymic1 a scris:

Asa stiam si eu, insa intrebarea mea e: este posibila custodia comuna ?
Multumesc de raspuns!

Nu este posibila custodia comuna,in legislatia noastra nu exista asa ceva.;)
Instanta va incredinta minorii spre crestere si educare fie mamei,fie tatalui,dar nu ambilor parinti.
Multumesc
ContSters154130, utilizator
art. 42 al. final Cod Fam spune:
"Invoiala parintilor privitoare la incredintarea copiilor si la contributia fiecarui parinte la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a acestora va produce efecte numai daca a fost incuviintata de instanta judecatoreasca. "

Nici prevedere normativa nu impiedica instantele sa acorde custodia copiilor ambilor parinti cu atat mai mult cu cat copii conceputi in afara casatoriei sunt in ingrijirea ambilor parinti atat timp cat acestia nu intenteaza vreo actiune in incredintare. Nu vad nici un impediment sa obtineti custodia comuna daca va puteti intelege in acest sens.