avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lichidare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lichidare firma

Buna ziua,
Am o societate comerciala infiintata in 2007., cu sediul social in Slobozia, jud Ialomita. Am desfasurat cateva luni de activitate iar in august 2008 am suspendat activitatea pe 3 ani. De atunci am depus raportarile necesare (bilant de 2 ori pe an), iar in acest moment as vrea sa inchid firma, intrucat nu vreau sa redeschid activitatea dupa expirarea celor 3 ani.
Imi puteti spune care este exact procedura si pe la cat se duc costurile pentru inchiderea firmei?
De la Registrul Comertului Slobozia mi s-a spus sa fac o cerere si sa imi gasesc lichidator, dar din cate stiu costurile pt lichidator sunt destul de mari. Exista o alta varianta, eventual mai ieftina?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 13:14, 5 Iulie 2010
Nu in situatia dv ;
Doar daca aveti datorii de cel putin 30 000 ron la o societate care sa va faca cerere de insolventa ;
Daca nu la ORC hot aga prin care dispuneti intrarea dv in insolventa
Multumesc mult pentru raspuns.
Nu am nicio datorie la vreo societate comerciala. Inteleg ca in acest caz singura varianta este sa apelez la un lichidator. La ce costuri sa ma astept in acest caz?

Multumesc mult!
mihaiela dragomir a scris:

Nu in situatia dv ;
Doar daca aveti datorii de cel putin 30 000 ron la o societate care sa va faca cerere de insolventa ;
Daca nu la ORC hot aga prin care dispuneti intrarea dv in insolventa

De legea 31/1990 nu ati auzit ???
Inteleg ca in acest caz singura varianta este sa apelez la un lichidator. La ce costuri sa ma astept in acest caz?

Puteti sa dizolvati , radiati societatea si fara lichidator dar ....
- termen 2 luni
-costuri ORC aprox 500 lei
adrian stoica a scris:

mihaiela dragomir a scris:

Nu in situatia dv ;
Doar daca aveti datorii de cel putin 30 000 ron la o societate care sa va faca cerere de insolventa ;
Daca nu la ORC hot aga prin care dispuneti intrarea dv in insolventa

De prevederile legii 31/1990 nu ati auzit ???
Inteleg ca in acest caz singura varianta este sa apelez la un lichidator. La ce costuri sa ma astept in acest caz?

Puteti sa dizolvati , radiati societatea si fara lichidator dar ....
- termen 2 luni
-costuri ORC aprox 500 lei
Pentru mine este in regula termenul de 2 luni, si costurile mi se par ok avand in vedere ca, din cate am auzit, costul pt lichidator este mai mare.
Imi puteti spune ce ar trebui sa fac pentru a dizolva/ lichida firma pe aceasta cale?

Multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Dizolvare srl buniculmiti buniculmiti Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010. Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea. Ce pasi trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Dizolvare simplificata adrian.c adrian.c Buna Ziua, Am o firma de constructii impreuna cu alti 3 asociati. In unanimitate dorim sa inchidem acesta firma care in momentul de fata nu mai are ... (vezi toată discuția)
Cum se inchide un srl? BACAOANU BACAOANU Buna ziua, as dori sa stiu care sint conditiile in care pot inchide un SRL, pe care nu am mai lucrat de 2 ani si care sint costurile? Mentione ca nu am datorii ... (vezi toată discuția)