Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dizolvare SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dizolvare SRL

Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010.
Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea.
Ce pasi trebuie sa fac .
mentiuni:nu am datorii la stat,nu am datorii la creditori,nu am nici un fel de venituri si nu mai am nici un fel de mijloace de inventar Multumesc
buniculmiti a scris:
Am un srl care actual are activitatea suspendata prin orc pina la sfirsitul lui 2010. Sunt actionar unic si vreau sa dizolv societatea.
Ce pasi trebuie sa fac . mentiuni:nu am datorii la stat,nu am datorii la creditori,nu am nici un fel de venituri si nu mai am nici un fel de mijloace de inventar

Buna ziua,
In cazul Dvs. SC se poate dizolva şi fără lichidator.

Legea 31/1990 a fost din nou modificată, printre noutăţile importante numărându-se şi posibilitatea dizolvării şi lichidării voluntare a societăţilor comerciale de persoane, fără numirea unui lichidator
Art. 227 alin. (1), lit. b), d) si Art. 235 din legea 31/1990, actualizata la data de 17.04.2009, descrie procedura dizolvării si lichidării voluntare fără numire de lichidator.
Aceasta procedura scuteşte agentul economic de necesitatea apelării la un lichidator autorizat si întocmirea raportului de lichidare de către acesta.
De asemenea, această procedură elimină etapa publicării in Monitorul Oficial a bilanţului de lichidare şi a raportului de lichidare.
Procedura simplificată presupune parcurgerea a 3 etape:
Etapa I
1. Cerere de depunere şi menţionare acte (original);
2. Hotărârea adunării generale a asociaţilor privind dizolvarea voluntara fără numire de lichidator.
3. Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxă judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
La etapa a II-a se ajunge după trecerea termenului de 30 zile de la data publicării hotărârii AGA în Monitorul Oficial.
Etapa a II-a
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
3. Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Etapa a-III-a
1. Cerere de radiere (original);
2. Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
3. Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate pentru conformitate cu originalele, sub semnătură, cu menţionarea în clar a numelui, de către persoanele care, potrivit legii, pot întocmi şi semna cererea.

Cu stima,
Etapa a II-a
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
3. Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

pentru legalmgm
In speta prezentata de dvs aceasta etapa nu exista
odata cu cerea de radiere se depune bilantul de lichidare si dovada publicarii in MO
La etapa a doua se cere si certificat fiscal de la Administratie prin care faceti dovada ca nu aveti restante catre buget.
adrian stoica a scris:

Etapa a II-a
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
3. Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
4. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
• taxa judiciară de timbru, în original;
• timbre judiciare;
• taxa de registru;
• dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

pentru legalmgm
In speta prezentata de dvs aceasta etapa nu exista
odata cu cerea de radiere se depune bilantul de lichidare si dovada publicarii in MO

Buna ziua Dle. @adrian stoica,
Lista prezentata de mine este cea standard, generala, dupa care am cazuri rezolvate la RC.
S-ar putea sa aveti dreptate insa va rog argumentati (exemplificati).
Cu stima,
Multumesc pentru raspunsuri.Sunt edificat.