avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordin presedintial incredintare minor..urgent!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordin presedintial incredintare minor..urgent!!!

Buna ziua,

Am o problema mai ciudata. Sotul meu a intentat divort si a plecat de acasa cu fetita de 1 an si 3 luni. A profitat ca eu eram in oras , am plecat 2 ore si a plecat cu ea la soacra mea, cu toate lucrurile copilului . Am chemat politia, dar mi-au explicat ca nu au ce sa faca. Sotul meu are toate conditiile sa o creasca acolo, are o situatie financiara extrem de buna. Ma lasa sa o vad 3 ore pe zi. Am fost la un avocat si m-a sfatuit sa fac ordin presedintial. Am infatisarea cu citarea partilor , miercuri 07.07., dar imi este foarte frica ca sotul meu cu influenta care o are sa imi ia fata. Ce ma sfatuti sa fac? Cu ce sa ma duc pregatita miercuri? Exista posibilitatea sa o dea lui ?Mentionez ca am venituri ( indemnizatia lunara ) si vreau sa stau cu fata mea, daca o iau in alt oras la parintii mei.
Avand in vedere varsta frageda a minorei, cel mai probabil instanta o sa dea ordonanta in favoarea dvs.
Trebuie sa intelegeti ca e o masura temporara, pana la ramanerea def. si irevoc. a hot. de incredintare.
Sper ca ati cerut incredintarea pe fond ( adica in procesul de divort).
In rest, nu prea aveti cu ce sa va duceti pregatita, doar cu dragostea dvs. de mamica.
Aveti sanse mari sa obtineti casti de cauza insa procesul f probabil se va amana.
Vorbiti cu avocatul sa geseasca o modalitate mai rapida...
pai acum miercuri e infatisarea pentru ordinul presedintial, prima infatisare pentru divort o am in septembrie, pentru ca am prins vacanta...la acest ordin nu imi dau raspunsul pe loc? sotul meu m-a facut in toate felurile in cerea de divort, si eu ma gandeam sa ma duc cu declaratii notariale ale martorilor, pentru miercuri, fata de ceea ce s-a intamplat..pentru ca el habar nu are ce mananca fetita..eu inteleg ca e o masura provizorie pana se termina procesul, dar sunt disperata...nu mai pot rezista fara fetita mea, plus ca acum a si racit , la cata grija au de ea..pe langa declaratii notariale...ce mai pot duce?? ca sunt sigura ca sotul meu o sa faca multe magarii...v-am spus e un om influent
Ordonanta presedintiala este o masura urgenta, vremelnica si executorie. O sa o dea pe loc sau in max. 24 ore. Si o sa luati copilul inapoi imediat.

O fi sotul dvs. influent, dar nu stim ce sa va raspundem, ce poate sa faca?! El stie.
Mergeti cu incredere si va fi bine. Sa ne ziceti miercuri ce ati facut ca sa va spunem " V-am zis noi ca o sa fie bine!".
Succes!
ma gandesc ca poate sa aduca si el declaratii notariale,de la nu stiu cine ca sunt alcoolica...sau stiu eu ce ii mai trece prin cap...ma astept la orice
va multumesc pentru doza de optimism...numai ca eu nu mai rezist ..sunt imediat 2 saptamani de cand o are la el...si ea plange dupa mine, si eu dupa ea...nu e uman ce face...
sper din toata inima sa va dau mesaj miercuri si sa va zic ca ati avut dreptate si sa fie scumpa mea langa mine

Alte discuții în legătură

Copil iulik800 iulik800 Buna,am bagat actiunea de divort primul proces este in noiembrie,ea sunt plecata in italia si as dori sa adc fatita de 1an si 7luni in vacanza pentru 1luna sa ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului ciobanuma@yahoo.com ciobanuma@yahoo.com Doresc sa stiu in ce conditii si ce sanse a-si avea sa castig custodia copilului , daca in cererea de divort am fost de acord sa ramana fetita cu tatal ... (vezi toată discuția)
Abandon familie de catre mama szabo1 szabo1 Buna seara! Am urgent nevoie de sfatul Dvoastra!! Sunt casatorit de opt ani si am o fetita de sapte anisori.Sotia a mers la munca in strainatate in august ... (vezi toată discuția)