Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil

Buna,am bagat actiunea de divort primul proces este in noiembrie,ea sunt plecata in italia si as dori sa adc fatita de 1an si 7luni in vacanza pentru 1luna sa 2luni dar el nu vrea sa imi dea semnatura,daca cer avocatei mele sa ceara ordin presidential urgent credeti ca se poate?sau e vreo sansa?
Pana la solutionarea divortului si incredintarea minorei catre dvs. e mai bine sa ramaneti in tara.
Dosarul de ordonanta presedintiala, poate dura la fel de mult ca divortul, insa cine stie? poate merita incercat.
av.M.Hornea
In it muncesc in regula ,dar cu fetita iau legatura zi de zi si la 2 luni merg mereu acasa,acum am cerut si actele pt domiciliu,in schimb tatal nu srie nimic de fetita din ianuarie (fetita sta cu mama mea) nu se intereseaza de ea mai mult am fost eu acas decat el care e in oras,nici nu stiu daca munceste sau unde sta,o perioada a stat la parintii lui dupa la prieteni,va multumesc:(
Cererile prin ordonanta se fac, de regula cand este o urgenta… Daca puteti dovedi ca e urgent ca fetitza sa mearga in Italia pt o luna sau doua aveti sanse… Dar, avand in vedere ca dv vedeti copilul la doua luni… si copilul este in siguranta la mama dv… greu de crezut sa aveti succes prin ordonanta.
Totusi, daca s-ar dovedi dezinteresul tatalui fatza de copil… s-ar putea considera ca este numai rea vointa din partea lui si, poate, puteti obtine dreptul sa luati copilul in strainatate pentru o luna sau doua – adica, pe termen limitat.
Cel mai bine v-ar putea sfatui avocatul care se ocupa de divort.
Multumesc mult...