Forum Discuţii juridice Executare silită Bilet la ordin, fara acoperire
Discuție deschisă în Executare silită

Bilet la ordin, fara acoperire

Am si eu o problema si vreau sa aud mai multe pareri...
In cazul in care cineva emite o fila CEC fara acoperire, clar, suntem in prezenta infractiunii prevazute de art. 215 alin. 4, respectiv inselaciunea.

Daca insa, cineva emite bilet la ordin fara acoperire, in afara faptului ca acesta constituie titlu executoriu si se poate executa "imediat", ce alte avantaje ofera ?
In cazul in care debitorul, persoana juridica, nu are disponibil in cont si nu are bunuri urmaribile, iar sediul firmei este domiciliul administratorului, ce mijloace mai are la indemana creditorul ?!
Fapta debitoarei de a emite bilet la ordin fara acoperire, se incadreaza la infractiunea prevazuta de art. 292 cod pena, fals in declaratii ? Daca nu, administratorul, nu poate fi tras la raspundere sub nici o forma ?

va multumesc si astept parerile voastre
Biletul la ordin e mai putin periculos decat o fila CEC.

Ati putea sa rediscutati problema cu persoana care l-a emis si sa faceti in asa fe incat sa se efectueze plata in conditii normale.
Daca debitorul nu are bunuri urmaribile, atunci nu prea mai ai ce face din pacate...
Poti incerca o actiune in penal tot pe art 215 Cod Penal , daca dovedesti ca debitorul te-a indus in eroare cu prilejul incheieirii contractului in baza caruia i-ai livrat /prestat servicii, el obligandu-se la plata pretului , stiind ca nu are cu ce sa plateasca.
Nu sunt sanse mari, dar nici imposibil nu este.
E vorba de reparatia unei masini. Dupa finalizarea lucrarilor, clientul ne-a dat un numar de 4 bilete la ordin, cu care urma sa decontam, la scadenta......
merge 215 1 cu 3 cp. dar daca ai facut plangere penala...organul de up iti opreste la dosar BO...si nu ai cum sa-l mai executi!...asa ca....ori penal ori civil!!!
...sau vezi daca ai ce executa...daca nu, plangere penala!!!