avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Fila CEC fara contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Fila CEC fara contract

Buna ziua,

Societatea noastra a primit ca si garantie pentru plata unor facturi o fila CEC in alb si un bilet la ordin in alb.
Deoarece clientul nu a mai platit facturile prin OP, fila CEC a fost completata si depusa (valoarea includea soldul facturilor neachitate + penalitatile care erau mentionate pe factura). La cateva zile am primit de la banca refuzul platii, din cauza lipsei de fonduri.
Intrebarile mele sunt:
- era obligatorie existenta unui contract intre noi si client, pentru ca acesta sa ne lase fila CEC ca si garantie?
- avand in vedere situatia de fata, administratorul societatii debitoare poate raspunde penal pentru neplata filei CEC?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2013
bogdan2511, utilizator
Cel mai recent răspuns: bogdan2511 , utilizator 14:46, 14 Iunie 2013
Nu era necesara existenta unui contract pentru garantarea datoriei principale.
Raspunderea penala poate fi atrasa numai daca fapta intruneste elementele constitutive ale unei infractiuni, in speta infractiunea de inselaciune (art. 215 Cod pen.)
Avem infractiune speciala, pe legea 59/1938, nu trebuie constata inselaciunea pe art. 215 cod penal, asa cum e in cazul biletului la ordin.

Nu se mai da inceperea urmaririi penale, pentru emitere CEC fara acoperire, se da maxim amenda administrativa.

CEC-ul e titlu executoriu, in baza lui faceti cerere de executare la un executor de la sediul emitentei.
Buna ziua,

Daca pe numele lui nu exista bunuri, pot executa actiunile lui din societatea care are sa ne dea banii?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentu raspunsuri pana acum.

Recent am aflat ca debitorul a depus o plangere penala impotriva administratorului societatii noastre, reclamand tentativa la inselaciune (anume ca suma inscrisa pe fila cec si BO era mai mare decat cea pe care o avea de plata). Avand in vedere ca el nu a platit nici un leu din suma inscrisa pe instrumentele de plata, iar noi nu avem contract in care sa se stipuleze penalitatile, ci sunt mentionate doar pe factura. Ce implicatii poate avea aceasta plangere a lui?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Fila cec semnata in alb luiza_beceanu luiza_beceanu daca voi completa o fila cec semnata in alb - garatie, cu suma si data, savarsesc vreo fapta penala? multumesc (vezi toată discuția)
Cec fara acoperire steffannica steffannica Am fost angajat la o firma si am avut semnatura si am emis un CEC garantie la un contract semnat si de Directorul General. Contractul a fost executat de ... (vezi toată discuția)
Cec garantie la contract de mandat HoreaO HoreaO Am incheiat un contract de reprezentanta cu un producator, urmand sa primesc un stoc de marfa. Pentru garantarea stocului, am depus garantie o fila CEC in alb. ... (vezi toată discuția)