Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele dupa casatorie

se poate ca dupa casatorie sotia sa ramana cu numele de fata dar sa ia si numele sotului, in schimb sotul sa ramana decat cu numele lui???????????? daca se poate cat mai multe detalii insotite de articolele in cauza. mii de multumiri

adina ciurez
Nu se poate...sotii trebuie sa aiba nume comun.
Codul familiei prevede:

Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

Art. 28
Sotii sunt obligati sa poarte in timpul casatoriei numele comun declarat.
Daca sotii s-au invoit sa poarte in timpul casatoriei un nume comun si l-au declarat la incheierea casatoriei potrivit dispozitiilor art. 27 din codul de fata, fiecare din soti nu va putea cere schimbarea acestui nume, pe cale administrativa, decat cu consimtamantul celuilalt sot.
Variantele sunt:
-ambii soti raman la numele anterior avute de casatorie sau
-sotia preia numele sotului sau
-sotul preia numele sotiei sau
-sotii reunesc cele doua nume de familie si vor purta ambii numele reunite.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat