Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

In urma cercetarii disciplinare care a avut loc in data de 05.07.2010,patronul nu a luat nici o decizie pana acum cu privire la statutul meu ca salariat al acestei societati.Ce intentii are atata timp cat nu ma aflu nici in concediu si nici nu am mai lucrat de la data de 04.07.2010( partronul unitatii m-a trimis acasa spunandu-mi ca nu mai are nevoie de serviciile mele si nici de cele ale celeilalte salariate)Societatea are 2 salariate,este societate cu activitate turistica si are deja personal care lucreaza in locul nostru.Mentionez ca patronul societatii nu a luat nici o decizie pana acum avind in vedere faptul ca nu poate demonstra ce a precizat in convocarea disciplinara.Mentionez de asemenea ca prin comportarea pe care o avea fata de noi salariatii a aratat ca de mult urmareste sa scape de noi mai ales ca noi salariatele suntem surori.Partonul acestei societati a procedat la fel si cu celelalte salariate doar ca ele nu aveau contracte de munca.Va rog sa-mi raspunde-ti cat trebuie sa mai astept pentru a primii decizia patronului si cat de repede pot contesta avand in vedere ca in luna august tribunalul este in concediu de odihna.
Adresati-va inspectoratului teritorial de munca.Eventual,depuneti o actiune la tribunalul competent-litigii de munca.
Buna ziua.Atat timp cat nu vi s/a comunicat scris ca vi s/a desfacut contractul individual de munca trebuie sa va prezentati la serviciu, altefl vi se poate desface contractul pentru absente nemotivate.Recomandarea mea este sa va angajati un avocat care sa va sprijine in demersul pe care il veti intreprinde
Ar trebui sa se prezinte la program,din moment ce angajatorul nu o mai primeste?
In opinia mea,insist pe o sesizare catre ITM.
~ Conținut șters la cerere ~
Mesaje reeditate

@ caldurarodica
Data post: Joi, 15 Iulie 2010, 16:44

Ce motive ar avea patronul societatii la care lucrez sa nu ne dea in somaj in afara de rea vointa,chiar daca societatea dispune de 2 angajate care fac munca la 7 posturi Ar mai putea angaja persoane dar pe alte posturi decat cele ale noastre?Problema se pune in situatia in care relatiile de servici cu patronul sunt grav deteriorate iar acesta vrea sa ne desfaca contractul de munca pe motive disciplinare.Cercetarea disciplinara s-a incheiat in favoarea noastra a salariatilor.

@ jurist Clement
Data post: Joi, 15 Iulie 2010, 17:39

Restructurarea societatii ! #-o :P X-(