Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... competenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

competenta

daca paratul isi schimba domiciliu si ulterior am aflat noua adresa, in instanta pot cere sa fie trimisa cererea la noua adresa :trebuie sa fac cerere scrisa? daca noua adresa este in teritoriul altei judecatorii, judecata va continua la judecatoria initiala?
da, depuneti o cerere la instanta prin care solicitati citarea la noua adresa......
Schimbarea domiciliului uneia din părţi în timpul judecăţii trebuie, sub pedeapsa neluării ei în seamă, să fie adusă la cunoştinţa instanţei prin petiţie la dosar, iar părţii potrivnice prin scrisoare recomandată, a cărei recipisă de predare se va depune la dosar o dată cu petiţia prin care se înştiinţează instanţa despre schimbarea domiciliului.
daca la adresa la care s-a trimes citatia nu este nimeni, pot cere sa fie trimisa la alta adresa pe care am aflat-o. Mai trebuie sa fac asta in scris sau verbal doar?
multumesc