avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acord pentru deschiderea exercitiului comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acord pentru deschiderea exercitiului comercial

Buna dimineata! Ce acte sunt necesare pentru obtinerea unui acord pentru deschiderea execitiului comercial, in situatia unui magazin de fabrica care comercializeaza legume destinate consumului uman din productia proprie? Ce conditii trebuie indeplinite? Am inteles ca actul normativ in materie este Ordonanta 99/2000 republicata (privind comercializarea produselor si serviciilor de piata), dar mie nu mi-e foarte clar ce trebuie facut. Poate ma puteti lamuri dvs. Va multumesc!
Nu trebuie indeplinite conditii speciale. Trebuie sa va autorizati la registrul comertului obiectul de activitate 4721 - comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete in magazine specializate.
Dupa ce aveti certificatul constatator de la registrul comertului mergeti la primarie si solicitati " acordul primarului pentru desfasurarea exercitiului comercial "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala stafy stafy Buna ziua,am dechis de curand o intreprindere individuala grupa CAEN 478-comert cu amanuntul efectuat prin standuri, chioscuri si piete,cu activitate 4721 ... (vezi toată discuția)
Comercializare bauturi alcoolice DianaSterea DianaSterea Buna ziua! Doresc sa vand bauturi alcoolice, fructe si legume online, printr-un website. Am coduri caen: 4791 - Comerţ cu amănuntul prin intermediul ... (vezi toată discuția)
Comercializare bauturi alcoolice DianaSterea DianaSterea Buna ziua! Doresc sa vand bauturi alcoolice online, printr-un website. Am coduri caen 4725 - Comerţ cu amănuntul al băuturilor, în magazine specializate ... (vezi toată discuția)