Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mama este bolnava ,azi este maine poate nu, ceea ce nu-mi doresc, dar vrem sa fie bine pentru ea, casa este dobandita din timpul casatoriei, vreau sa stiu ce putem face acum cand este ea in viata , sa punem toate actele in ordine.Ce trebuie facut pentru a nu avea probleme ( lumina,gaz,locul de veci unde este inmormantat tatal ...), mama nu are pe nici un copil ,,preferat,, sa lase cuiva partea ei, ci se gandeste la toti 3 copii sa ne sa fie bine. In situatia de fata vreau sa stiu ce trebuie facut daca moare mama . Astept raspunsurile voastre, va multumesc mult:">
Daca nu exista niciun conflict intre dvs. si frati, iar mama nu are niciun preferat printre dvs. nu trebuie sa faceti nimic.
Cand nu va mai fi mama veti dezbate succesiunea dupa dansa si va va revenii fiecaruia din cei trei copii o cota de 1/3 din masa succesorala (toate bunurile mamei dvs. )
In masura in care dupa tatal dvs. nu s-a dezbatut succesiunea atunci va trebuie sa se indeplineasca si aceasta procedura.