Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legea 161/2010
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legea 161/2010

Am încheiat in ian 2010 un contract de abonament cu [EDITAT] pentru serviciu de date.De mai mult timp incerc sa reziliez contractul pentru ca nu mi se ofera servicii de calitate.Ultima gaselnita a celor de la [EDITAT] este sa mut calculatorul la geam ca sa am semnal,cladirea in care locuiesc provocand ecranarea semnalului! Am inregistrat o reclamatie telefonica la d-lor si au spus ca sa astept 30 zile. Multumesc de raspuns In baza legii 161/2010 pot cere rezilierea contractului? Multumesc!
ContSters20980, utilizator
Da, puteti, dar aceasta lege interzice numai taxa de reziliere, vedeti sa nu aveti despagubiri prevazute in contract.
Multumesc pentru raspuns. Doresc cu orice chip sa scap de acest abonament, datorita calitatii proaste a serviciilor. Vreau sa stiu daca pot specula urmatoarea treaba. Contractul are 2 pagini Una intitulata Contract de abonament si a doua Clauze contractuale de baza. Cand am achizitionat abonamentul am semnat atat eu cat si reprezentantul orange doar prima pagina,a doua cu toate ca are specificatie Orange Romania si client nu a semnat-o nimeni. In incheierea acestei a doua pagini scrie Am citit si sunt de acord cu Contractul......cf art 7... din decizia ANCOM,nr 77/2009. Aceasta pagina nu este semnata de nimeni. Daca da cum trebuie sa procedez? Inca odata multumesc!