avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierdere Carte de Munca de catre ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierdere Carte de Munca de catre ITM

Buna ziua,
Sunt angajator si pentru un salariat care si-a dat demisia am depus documentele inclusiv Cartea de munca la ITM.
Cind persoana din firma care se ocupa de personal a fost sa ridice cartea de munca cu avizul de incheiere a angajarii , i s-a spus ca au pierdut Cartea de Munca.
Sunt intr-o situatie jenanta pt ca fostul angajat vrea (si pe buna dreptate Cartea de Munca).
Ce trebuie facut in aceasta situatie?
Cu respect ,
Ion T
Cel mai recent răspuns: Mihaela Tudorancea , utilizator 11:24, 22 August 2007
ITM-ul trebuie sa elibereze un alt carnet de munca, reconstituindu-l pe primul.
Cum poate ITM-ul sa reconstituie cartea de munca?
Eu am de la ITM pe Decizia de incetare a relatiilor de munca , in coltul din dreapta sus, o parafa cu numele ,semnatura si numarul persoanei de la ITM care a primit Cartea de munca.
Ce pot sa-i spun fostului angajat, pt ca el crede ca vreau sa-l port pe drumuri!
I.T

ITM-ul completeaza Carnetul de Munca cu datele care sunt inscrise la ei.
Angajatul oricum va da vina pe societate, nu ai scapare de la problema asta.

Ce inseamna "nu ai scapare"???
Eu am fost corect...iar o institutie de stat ca ITM-ul.. nu are nici o raspundere??
Am platit toate taxele catre stat inclusiv comisionul pt carti de munca..desi cartile se pastreaza la firma(este mult mai sigur)singurul lucru pe care trebuie sa-l faca este inchiderea Cartii de Munca.
Care ar fi totusi solutia onorabila prin care as pute iesi din aceasta situatie?
Multumiri
Ion T
Mai mult ca sigur s-a ratacit, nu s-a pierdut (doar nu au scos carnetul de munca din institutie). Daca nu va elibereaza carnetul de munca faceti o adresa catre conducerea ITM cu mentionarea celor intamplate. Am avut un caz similar si, dupa 6 luni de insistente am facut un "mic scandal" si , culmea , s-a gasit :)) ( era pus din greseala la alt cod ITM (alta firma).
ITM-ul nu reconstituie vechimea, ci posesorul carnetului de munca pierdut trebuie sa solicite adeverinte de vechime de la fostele locuri de munca (adeverinte vizate de ITM).

Alte discuții în legătură

Cm pierduta de casmb adilero adilero Buna ziua, In 2010 am depus cartea de munca la Casa de pensii Bucuresti pentru scanare(detin proces verbal de predare-primire). Anul acesta am fost sa o ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de cotizatie pensie -firma care s-a desfiintat Lorangha Lorangha As dori sa stiu cum pot face dovada de 2 ani lucrati intr o firma care s-a desfiintat in 2005. Precizez ca nu am recuperat cartea de munca la plecare in 1997, ... (vezi toată discuția)
Recuperare carte de munca artenealexandra artenealexandra Buna ziua, cum as putea recupera cartea de munca de la firma Maglificio Primavera Trade, in prezent radiata? Mentionez ca cei de la ITM Bucuresti si Satu ... (vezi toată discuția)