Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendare drept de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendare drept de somaj

Daca in timpul somajului plec din tara la o ruda 2 luni , cum se procedeaza cu somajul? Il poate lua altcineva cu imputernicire sau il pierzi definitiv. Cand ma intorc in tara oricum voi fi din nou in somaj.
Dati-mi macar o lege sau artcol sa ma documentez.

Multumesc
1. Din Legea 76/2002:
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
d) la data plecării din ţară pe o perioadă mai mică de 3 luni, la cererea persoanei, precum şi, după caz, la data obţinerii autorizării pentru menţinerea plăţii indemnizaţiei de şomaj, la cererea persoanei care se deplasează în interiorul Comunităţii Europene şi al Spaţiului Economic European pentru a căuta un loc de muncă şi doreşte să îşi menţină plata indemnizaţiei de şomaj;
(3.1) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. d), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 3 luni de la data suspendării în condiţiile alin. (1) lit. d).

2. Asadar faceti o cerere de suspendare a indemnizatiei de somaj (catre AJOFM) pentru motivul aratat. Dupa revenire faceti alta cerere de incetare a suspendarii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane