Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Eu sunt somera. Vreau sa plec in strainatate la munca. Cum fac cu somajul? Ma duc sa anunt la ANOFM sa-mi intrerupa plata indemnizatiei de somaj? Daca plec si ma intorc mai devreme decat mi-as dori, imi vor mai plati lunile de somaj la care aveam dreptul sau le pierd?
1. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
d) la data plecării din ţară pe o perioadă mai mică de 3 luni, la cererea persoanei, precum şi, după caz, la data obţinerii autorizării pentru menţinerea plăţii indemnizaţiei de şomaj, la cererea persoanei care se deplasează în interiorul Comunităţii Europene şi al Spaţiului Economic European pentru a căuta un loc de muncă şi doreşte să îşi menţină plata indemnizaţiei de şomaj;
(3.1) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. d), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 3 luni de la data suspendării în condiţiile alin. (1) lit. d);

2. Pentru amanunte ar fi bine sa mergeti la AJOFM sa cereti explicatii de ultima ora.
chance1 a scris:

Eu sunt somera. Vreau sa plec in strainatate la munca. Cum fac cu somajul? Ma duc sa anunt la ANOFM sa-mi intrerupa plata indemnizatiei de somaj? Daca plec si ma intorc mai devreme decat mi-as dori, imi vor mai plati lunile de somaj la care aveam dreptul sau le pierd?

Potrivit Legii nr.76/2002, una din cauzele de suspendare a platii indemnizatiei de somaj este si plecarea din tara pe o perioada mai mica de 3 luni. Suspendarea platii se face la cererea persoanei.
Repunerea in plata dupa suspendarea se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 3 luni de la data suspendarii . (in speta, de la data intoarcerii in tara).
Cornel Vasile, Consilier juridic