avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante la credite din motive obiective
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante la credite din motive obiective

O firma cu datorii la banca ,datorii pe care nu le mai poate plati din motive obiective,poate vinde un teren din patrimoniul (terenul nu constituie garantie pt imprumut)sau ,fara a putea fi acuzata in instanta de instrainare cu rea credinta,pentru a evita executarea?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:27, 27 Iulie 2010
daca esti deja executat silit ,degeaba vinzi pt ca iti poate anula contractul de vanzare -cumparare
Depinde care este pretul.
De principiu, buna credinta se prezuma.
Daca se achita si din datoria la banca nu vad probleme deosebite.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

cedare bun imobiliar barbone_2006 barbone_2006 buna seara. as dori sa stiu care ar fi contractul pe care trebuie sa il intocmesc daca vreau sa "scap" de un teren pt evitarea unei executari silite?(desi nu ... (vezi toată discuția)
Act de donatie apartament catre minor aadriana aadriana Am o problema cu apartamentul.Am avut un credit de nevoi personale si la un moment dat nu am mai putut plati ratele.Sotul a decedat anul asta si urmeaza sa fac ... (vezi toată discuția)
Datorii la banca radube radube Am o firma care in momentul de fata are datorii numai la banca, o linie de credit.Afacerea merge sigur spre faliment.Am o casa cu care am girat linia de ... (vezi toată discuția)