Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... este scutit angajatorul de taxe daca angajeaza o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

este scutit angajatorul de taxe daca angajeaza o persoana care este in somaj?

Buna ziua,
eu sunt in somaj pana pe 1.08.2010 si as vrea sa stiu daca ma angajeaza cineva acum,este scutit de taxe pentru mine 6 luni?daca asa este legea,si daca in cazul meu se mai aplica?:sorry:
multumesc.
da este scutit de plata asigurarilor sociale, cu conditia ca intre angajat si angajator sa nu mai fi existat raporturi de munca!
ADELA STROE a scris:

da este scutit de plata asigurarilor sociale, cu conditia ca intre angajat si angajator sa nu mai fi existat raporturi de munca!

chiar daca mai am 3 zile pana imi expira somajul?
multumesc
pai sa-ti faca angajarea cu o data inaine de expirare!
suna la somaj si cere informatii acolo!
pt o mai buna infomare
1. Este vorba de OUG 13/2010 din care va redau numai art.1:
Art. 1 - (1) Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.
(2) Scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale nu se acordă:
a) angajatorilor care în ultimele 6 luni premergătoare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă au mai avut raporturi de muncă stabilite cu persoanele prevăzute la alin. (1);
b) angajatorilor care stabilesc raporturi de muncă cu persoanele prevăzute la alin. (1), pe locuri de muncă devenite vacante, rezultate în urma încetării unor raporturi de muncă în ultimele 6 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă.
2. Angajatorul trebuie sa incheie o conventie cu AJOFM, in baza OUG 13/2010.
3. Va poate angaja si cu o zi inainte de expirarea perioadei de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. Este vorba de OUG 13/2010 din care va redau numai art.1:
Art. 1 - (1) Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.
(2) Scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale nu se acordă:
a) angajatorilor care în ultimele 6 luni premergătoare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă au mai avut raporturi de muncă stabilite cu persoanele prevăzute la alin. (1);
b) angajatorilor care stabilesc raporturi de muncă cu persoanele prevăzute la alin. (1), pe locuri de muncă devenite vacante, rezultate în urma încetării unor raporturi de muncă în ultimele 6 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă.
2. Angajatorul trebuie sa incheie o conventie cu AJOFM, in baza OUG 13/2010.
3. Va poate angaja si cu o zi inainte de expirarea perioadei de somaj.

pe data de 1.08.2010 imi expira somajul,asta fiind duminica,daca maine ma duc cu contractul de munca,cartea de munca,copie de buletin si copie dupa actul de studiu,trebuie sa am si acea adeverinta de la medicina muncii sau o pot aduce ulterior?dupa cum stiti cei care sunt in somaj trebuie sa anunte in maxim 3 zile daca si-au gasit de munca...