Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare fara emitere factura fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare fara emitere factura fiscala

Buna ziua .
In urma cu doi ani , cumnatul meu , asociat unic intr-un SRL ,a facut o vanzare de produse ( papetarie) , fara sa emita factura fiscala sau bon de casa .
Acum are un control de la garda financiara care a descoperit neregula .
As dori sa va intreb , stie cineva , unde se incadreaza ceea ce a facut el- este contraventie sau infractiune ?
Multumesc frumos .
Depinde de datele spetei. Daca domnii controlori au ca tematica evaziunea fiscala probabil ca il vor incadra aici , Legea 241/2005 art . 9
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
b) omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in actele contabile ori in alte documente legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate