Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie/salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie/salariu

In situatia in care un pensionar caruia ii este interzis cumului pensiei cu salariul, conf. L.329/2009, opteaza pentru incetarea cim, care este temeiul de incetare: L.329 sau vreun articol din Codul Muncii ( 79, 55b)?
Sa inteleg ca sunteti pensionat cu gr I-II. Art 55 lib b .
floare de gheata, utilizator
Legea 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International
Art. 18
(1) Pensionarii prevazuti la art. 17 alin. (2) lit. a) care desfasoara activitati profesionale pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire in functie au obligatia ca, in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentului capitol, sa isi exprime in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei pe durata exercitarii activitatii si incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a actului de numire in functie, daca nivelul pensiei nete aflate in plata depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Legea nr. 53/2003 - CODUL MUNCII
ART. 55
Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.

Pensionarul trebuie sa opteze = vointa unilaterala (ca si in situatia demisiei...)