Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Viceprimarul poate cumula pensia cu salariul, chiar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Viceprimarul poate cumula pensia cu salariul, chiar daca acesta depaseste salariul mediu brut pe economie?

Este posibila cumularea salariului cu pensia de serviciu, in cazul viceprimarului ,chiar daca cuantumul pensiei este mai mare decat cel prevazut de L328/2009 ?
Multumesc !
Legea ar spune ca nu. Primarii si consilierii locali spun ca da.
Viceprimarul are carnet de munca
Legea329/2009 cap iv
Măsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile
salariale, în scopul reducerii cheltuielilor bugetare

Art. 17. - (1) Beneficiarii dreptului la pensie aparţinând atât
sistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegrate
sistemului public care realizează venituri salariale sau, după
caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea
unei activităţi pe bază de contract individual de muncă, raport de
serviciu sau în baza actului de numire, potrivit legii, în cadrul
autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, indiferent de
modul de finanţare şi subordonare, precum şi în cadrul regiilor
autonome, societăţilor naţionale, companiilor naţionale şi
societăţilor comerciale la care capitalul social este deţinut
integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-
teritorială, pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate,
dacă nivelul acesteia nu depăşeşte nivelul salariului mediu brut
pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor
sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale
de stat

Art. 18. - (1) Pensionarii prevăzuţi la art. 17 alin. (2) lit. a)
care desfăşoară activităţi profesionale pe bază de contract
individual de muncă, raport de serviciu sau în baza actului de
numire în funcţie au obligaţia ca, în termen de 15 zile de la data
intrării în vigoare a prezentului capitol, să îşi exprime în scris
opţiunea între suspendarea plăţii pensiei pe durata exercitării
activităţii şi încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a
actului de numire în funcţie, dacă nivelul pensiei nete aflate în
plată depăşeşte nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat
la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, aprobat
prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

Art. 20. - Neîndeplinirea obligaţiei privind exprimarea
opţiunii în termenul prevăzut la art. 18 şi la art. 19 alin. (3) şi (4)
constituie cauză de încetare de drept a raporturilor de muncă
stabilite în baza contractului individual de muncă sau a actului
de numire în funcţie, precum şi a raporturilor de serviciu

In M. Of. nr. 796 din 23 noiembrie 2009 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 1414/2009 referitoare la obiectia de neconstitutionalitate a Legii privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International.

CURTEA CONSTITUTIONALA
In numele legii
DECIDE:
Constata ca Legea privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International este constitutionala in masura in care prevederile cap. IV din lege nu se refera la persoanele pentru care durata mandatului este stabilita expres prin Constitutie.
Definitiva si general obligatorie.

Legea administratiei publice locale nr. 215/2001 - versiune actualizata la data de 30.05.2008

SECŢIUNEA a 3-a
Functionarea consiliului local

Art. 38. - (1) Consiliul local se alege pentru un mandat de 4 ani, care poate fi prelungit, prin lege organica, in caz de razboi sau catastrofa.

Durata mandatului primarului si consilierilor locali si judeteni este reglementata prin lege organica si nu prin Constitutia Romaniei, care reglementeaza doar durata mandatului Presedintelui, a parlamentarilor si a membrilor Curtii Constitutionale ( exceptia de la lege a fost data de catre membrii Curtii Constitutionale tocmai pentru ca majoritatea onorabililor membrii ai acesteia sunt pensionari).

Poate trageti dumneavoastra concluzia care se impune.Personal am gasit in zona in care locuiesc 20 de alesi locali care se incadrau in prevederile legii 329 si cu toate acestea sunt inca in functii cu aceleasi pensii.
Multumesc !
Alesii locali nu-si desfasoara activitatea nici in baza unui cim, nici raport de serviciu, nici in baza unui act de numire in functie (cele 3 variante enumerate de art. 17 din legea 329/2009). Ei sunt alesi locali, prin vot, cu regim special (sunt validati in functie pe baza unui certificat doveditor al alegerii, eliberat de biroul electoral de circumscriptie). Chiar daca au carnete de munca, (pentru ca legea spune ca activitatea lor reprezinta vechime in munca) indemnizatia lor nu este asimilata drepturilor salariale (se plateste doar impozitul pe venit si asigurarea de sanatate, nu se retine nici somaj, nici indemnizatie pentru pensii).
Prin urmare, consider ca alesii locali nu se incadreaza in prevederile legii 329/2009 (parerea mea).