avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

PANA ACUM O LUNA AM LUCRAT LA O COMPANIE PETROLIERA SI MI-AM DAT DEMISIA MAI MULT "OBILIGATA" DE SEF. A FOST O DEMISIE CU PREAVIZ. CARTEA DE MUNCA INCA NU AM LUAT-O DE LA FOSTUL LOC DE MUNCA. MOMENTAN M-AM ANGAJAT LA O ALTA COMPANIE PETROLIERA UNDE IAU MAI PUTINI BANI IN MANA DECAT LA PRIMA. AS VREA SA STIU DACA POT SA MA INTORC LA FOSTUL LOC DE MUNCA SI CUM??
Cel mai recent răspuns: ryana004 , utilizator 18:22, 21 Septembrie 2007
~ Conținut șters la cerere ~
Este interesant cum v-a convins angajatorul ca sa stati in preaviz daca tot si-a dorit sa plecati, si cum ati acceptat.
Nu este de neglijat faptul ca daca intr-o societate nu mai este dorit un salariat se pot gasii metode (eficiente) de a convinge angajatul sa demisioneze, in caz contrar de concediere.
Nu are importanta daca nu ai ridicat carnetul de munca, el cu siguranta este inchis.
Poti face insa o cerere de angajare la vechiul loc de munca, trimisa prin posta cu confirmare de primire, in care sa gasiti o motivare neutra a demisiei inaintate, fara sa dai cu piatra in cineva, sa nu faceti greseala sa evidentiati faptul ca noul loc de munca nu va multumeste material, si sa-i rugati sa va dea un raspuns. Dupa un timp rezonabil,interveniti cu un telefon pentru a afla raspunsul dat de conducere.
adelaida_07 a scris:

Este interesant cum v-a convins angajatorul ca sa stati in preaviz daca tot si-a dorit sa plecati, si cum ati acceptat.
Nu este de neglijat faptul ca daca intr-o societate nu mai este dorit un salariat se pot gasii metode (eficiente) de a convinge angajatul sa demisioneze, in caz contrar de concediere.
Nu are importanta daca nu ai ridicat carnetul de munca, el cu siguranta este inchis.
Poti face insa o cerere de angajare la vechiul loc de munca, trimisa prin posta cu confirmare de primire, in care sa gasiti o motivare neutra a demisiei inaintate, fara sa dai cu piatra in cineva, sa nu faceti greseala sa evidentiati faptul ca noul loc de munca nu va multumeste material, si sa-i rugati sa va dea un raspuns. Dupa un timp rezonabil,interveniti cu un telefon pentru a afla raspunsul dat de conducere.
Multumesc pentru raspuns. Problema era ca stiam f multe lucruri despre firma si ca sa nu deschid gura mai sus mi-au facut pasii. Mi-au dat de ales imi dau demisa sau ma concediaza. Au asteptat sa fac o mica greseala ca sa lege cumva de mine.
Buna,problema mea este urmatoarea:mi-am dat demisia ,sunt in preaviz 15 zile,dar angajatorul refuza sa o aprobe,desi stiu ca este un act unilateral.Am dovada ca l-am anuntat din timp dar nu stiu ce pot face dupa ce va expira preavizul pt ca nu vreau sa am probleme de genul cu lichidarea pt ca nu as fi trimis-o.

Alte discuții în legătură

Oferta de la noul angajator a fost schimbată înainte de semnarea actelor. dețin dovezi în acest sens, mai pot recupera ce am pierdut? JannTodd JannTodd Buna ziua, Am avut o experienta neplacuta acum 2 ani si ceva cand m-am angajat in locul actual de munca. Am fost ofertat cu suma X pentru jobul pentru care ... (vezi toată discuția)
Doresc ca sa plec inainte de expirarea termenului de preaviz pirvu_mario pirvu_mario Buna ziua Sunt angajat la un Restaurant ca si Ospatar ,seful meu imi face zile grele si ma supune zilnic unor jigniri si acuze la adresa mea lam dat si la ... (vezi toată discuția)
Nu mai stiu ce sa fac, va rog, din suflet, ajutati-ma!! CristiVL CristiVL Va rog din suflet sa ma ajutati , am contract pe perioada DETERMINATA pe 2 luni mai am 15 zile pana imi expira ...si nu vreau sa ma mai duc deloc pt ca fiecare ... (vezi toată discuția)