Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... autofinantarea ONG este obligatorie prin lege?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

autofinantarea ONG este obligatorie prin lege?

Buna seara, Nicoleta este numele meu si sunt membra a unei organizatii tip ONG. As vrea sa stiu daca membrii inscrisi ai unei astfel de organizatii ar trebui sa plateasca o taxa de membru. Exista un astfel de articol privind legislatia ong si daca da as vrea sa stiu care anume.
Intreb asta pentru ca am auzit diferite pareri:
1 ca ar fi ilegal daca membrii unui ONG nu platesc o taxa
2 doar membrii voluntari ar trebui sa plateasca.
Va multumesc
Nu scrie nicăieri în ordonanţa privind funcţionarea asociaţiilor că e obligatoriu ca membrii să cotizeze (mă rog, sărind peste faza de înfiinţare şi cum se stabileşte contribuţia fiecărui mb fondator), se precizează doar că veniturile asociaţiilor sau fundaţiilor provin, printre altele, şi din cotizaţiile membrilor. Iar cotizaţia membrilor voluntari, deci care cred că nu apar ca membrii în acte, sunt mai mult un fel de sponsori sau donatori. Dar poate există şi alte păreri pe tema asta.
Consultaţi Ordonanţa nr. 26/2000 privind asociaţiile şi fundaţiile la capitolul veniturilor
Art. 46. OG 26/2000
(1) Veniturile asociatiilor sau federatiilor provin din:
a) cotizatiile membrilor;
b) dobanzile si dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, in conditii legale;
c) dividendele societatilor comerciale infiintate de asociatii sau de federatii;
d) venituri realizate din activitati economice directe;
e) donatii, sponsorizari sau legate;
f) resurse obtinute de la bugetul de stat si/sau de la bugetele locale;
g) alte venituri prevazute de lege.
(2) Veniturile fundatiilor sunt cele prevazute la alin. (1) lit. b)-g).

Nu este ilegal sa nu platesti cotizatie, dar este indicat sa o faci, tinand cont ca este unul din veniturile ONG-ului.
Din lecturarea Statutului si a Actului Constitutiv veti constata ca este stipulata aceasta obligatie.
Marcel Mihalache, Avocat
De principiu:
Nu scrie nicaieri in legislatie ca esti obligat sa fi membru al unui ONG.
Nu scrie nicaieri in legislatie ca, daca esti membru al unui ONG, esti obligat sa platesi cotizatie.
Dar, daca ai fondat sau aderat la un ONG, cert ai avut o motivatie, un scop.
Atunci este ilogic si imoral sa nu participi financiar la sustinerea ("intretinerea") activitatii acelui ONG.
Multumesc pentru raspuns
buna ziua
care este documentul pe baza caruia se inregistreaza cotizatiile membrilor la un ong?
trebuie sa stiu neaparat.
va multumesc