Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am cumparat o masina si ma pacalit pot sal dau in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am cumparat o masina si ma pacalit pot sal dau in judecata?

acum 27 de zile am cumparat un logan de la cineva care il cumparase si el cu doua saptamani inainte sa mi-o vanda mi dar am fost acum cu ea in service si mi-a gasit mai multe defecte, :caseta directie sudata lonjeron lovit , nu a citit pe calculator in service injectia nimic iar in mers se opreste si se arde o siguranta , disc uzat la roata fata dr,daca la-s da in judecata as avea castig?, mentionez ca am facut act de vanzare-cumparare cuel iar acum am fisa din service cu defectele ce imi potpereclita siguranta mea si afamiliei mele pe drumurile publice. va multumesc
Nu aveti sanse de castig !
Trebuia inainte de a face actele sa faceti probe cu masina si chiar sa solicitati celui care v-a vandut-o sa faceti o verificare la un service !
Alta data , mai mare atentie !
Numai bine !
tutu12, utilizator
Ati putea invoca viciile ascunse ale bunului vindut. Este o problema de ordin tehnic ce s-ar putea dovedi in cursului unui proces printr-o expertiza judiciara. Daca aceste vicii s-ar fi putut observa la cumparare printr-o simpla constatare la unitate service, riscul se pare ca vi l-ati asumat nefacind aceasta.
dar am vorbit cu un avocat si a zis ca am castig de cauza , ma mintit? sa stiu daca mai cheltui bani?
de unde stiti TUTU 12 daca userul are sau nu castig de cauza, unde v-ati facut studilile de drept?
eu consider ca atunci cand nu te pricepi, ideal este sa stai cumintel in banca ta.

draga user, cumparator de logan viciat, desigur ca ai avea sanse de reusita atata timp cat exista garantia pt vicii ascunse. incearca sa vezi, eu cred ca reusesti.
da, aveti sanse intrucat e obligatia vanzatorului sa predea bunul in buna functionare.