Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic incompatibil cu functia de ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic incompatibil cu functia de specialist in domeniul securitatii in munca

Buna ziua,

Sunt angajat cu CIM (norma intreaga) la o societate comerciala si cu norma partiala la alte 3 societati comerciale pe functia de specialist in securitatea muncii.
In iulie 2010 am absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii A.I. Cuza din Iasi. V-as ruga sa-mi spuneti daca pot sa ma angajez ca, consilier juridic ( part time) la societatea la care am norma intreaga de specialist in securitatea muncii.
Dar, consilier juridic la o societate si specialist in securitatea muncii la alta societate?
Va multumesc.
Potrivit Legii nr.514/2003, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.