Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

O persoana angajata pe functia de consilier juridic poate deveni asociat intr-o societate comerciala?nu administrator si nici asociat unic
Potrivit Legii nr.514/2003 :
Art. 10. Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:

a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.

In speta, poate deveni asociat intr-un SRL.