Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare parti din firma de catre un partener strain
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare parti din firma de catre un partener strain

Salut,

As dorii sa stiu ce acte sunt necesare pentru ca un partener strain ( persoana juridica) sa cumpere parti din firma mea.

Multumesc,
Lucian
Daca partenerul este persoana fizica:

- hotarirea AGA a firmei din Romania
- copie pasaport
- declaratie asociat si declaratie cazier (legalizata la notarul din tara respectiva si cu apostila, daca nu exista tratat cu Romania care sa stipuleze altceva)

Daca este persoana juridica:

- hotarirea AGA a firmei din romania
- hotarirea AGA a firmei straine
- declaratie asociat si declaratie cazier (legalizata la notarul din tara respectiva si cu apostila, daca nu exista tratat cu Romania care sa stipuleze altceva)
- documentele de inregistrare ale firmei
- scrisoare de bonitate bancara

Declaratiile trebuiesc depuse in original si in traducere legalizata, iar actele firmei si bonitatea bancara in copie si in traducere legalizata

Cam atit. Succes