avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune de parti sociale catre un asociat persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune de parti sociale catre un asociat persoana juridica straina

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce acte sunt necesare din partea persoanei juridice straina in vederea primirii partilor sociale, in urma cesiunii de la un asociat persoana juridica romana. Sediul societatii este in Romania.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cazacu Andra , Consilier juridic 09:40, 21 Septembrie 2012
aveti nevoie de urmatoarele documente:
Etapa I
- cerere depunere mentionare acte;
- hot AGA;

Etapa II
- cerere inregistrare;
- actul constitutiv actualizat;
- hotararea consiliului de administratie a persoanei juridice straine (traducere legalizata);
- contractul de cesiune in original;
- extras de registru al persoanei juridice straine (traducere legalizata);
- scrisoare de bonitate bancara eliberata persoanei juridice straine;
- declaratie pe propria raspundere data de persoana juridica straina ca indeplineste conditiile legale de a detine calitatea de asociat;

In plus, in acea declaratie mai trebuie trecut ca persoana juridica straina nu are datorii fata de statul roman.
Scrisoarea de bonitate trebuie si aceasta tradusa si legalizata? Va multumesc mult!
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2012
Cazacu Andra, Consilier juridic
Si scrisoarea de bonitate trebuie tradusa si legalizata. Si intr-o vreme cel putin registrul Bucuresti cerea ca si originalele actelor traduse sa fie depuse la dosar alaturi de traduceri!
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2012
ContSters259670, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune actiuni catre o pj din olanda adinaadina adinaadina Am urmatoarea speta: SC X SA are 2 asociati: o persoana fizica si una juridica. PF vrea sa cesioneze toate actiunile sale la o societate din Olanda ([i]de fapt ... (vezi toată discuția)
Preluare parti din firma de catre un partener strain lucianm76 lucianm76 Salut, As dorii sa stiu ce acte sunt necesare pentru ca un partener strain ( persoana juridica) sa cumpere parti din firma mea. Multumesc, Lucian (vezi toată discuția)
Asociat persoana juridica din belgia Titi_viteza Titi_viteza Pentru a evita o gramada de bataie de cap, cunoasteti cumva pe cineva care sa fi deschis un srl in Romania in care sa aiba un asociat persoana ... (vezi toată discuția)