Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune de parti sociale catre un asociat persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune de parti sociale catre un asociat persoana juridica straina

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce acte sunt necesare din partea persoanei juridice straina in vederea primirii partilor sociale, in urma cesiunii de la un asociat persoana juridica romana. Sediul societatii este in Romania.

Va multumesc
aveti nevoie de urmatoarele documente:
Etapa I
- cerere depunere mentionare acte;
- hot AGA;

Etapa II
- cerere inregistrare;
- actul constitutiv actualizat;
- hotararea consiliului de administratie a persoanei juridice straine (traducere legalizata);
- contractul de cesiune in original;
- extras de registru al persoanei juridice straine (traducere legalizata);
- scrisoare de bonitate bancara eliberata persoanei juridice straine;
- declaratie pe propria raspundere data de persoana juridica straina ca indeplineste conditiile legale de a detine calitatea de asociat;

In plus, in acea declaratie mai trebuie trecut ca persoana juridica straina nu are datorii fata de statul roman.
Scrisoarea de bonitate trebuie si aceasta tradusa si legalizata? Va multumesc mult!
Cazacu Andra, Consilier juridic
Si scrisoarea de bonitate trebuie tradusa si legalizata. Si intr-o vreme cel putin registrul Bucuresti cerea ca si originalele actelor traduse sa fie depuse la dosar alaturi de traduceri!
ContSters259670, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri!