Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrarea contractelor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrarea contractelor de munca

Cat este amenda pt. neinregistrarea contractului de munca inainte de inceperea activitatii salariatului?
Neinregistrarea c.i.m. in termenul prevazut de art.1 din legea nr.130/1999 este sanctionata cu amenda de la 3000 lei la 6000 lei.

Netransmiterea registrului in forrma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat se sanctioneaza cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei.