Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cu ce art. incetez raporturile de munca pentru a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cu ce art. incetez raporturile de munca pentru a beneficia de somaj?

am doi gastionari la magazin societatii.Unuol dintre ei lucreaza de 4 ani si vrea sa plece si ar beneficia de somaj.Ca sa beneficieze de somaj, deoarece are stagiu de cotizare cu ce articol ii desfac contractul?E in regula daca il desfac cu 55 b?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa-i inceteze CIM din motive neimputabile lui.
2. Art.55b din Codul muncii (acordul partilor) ii este imputabil, la fel si art.79 - demisia.
3. Articolele din Codul muncii cu care il puteti concedia si sa poata primi indemnizatie de somaj sunt:
- art.61, lit.c) - în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
- art.61, lit.d) - în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat;
- art.65(1) - încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
si ca sa ii desfac cu art 65 trebuie sa ii dau preaviz de 15 zile?trebuie sa mai faca angajatul o cerere de desfacere?
1. Mai intai trebuie sa emiteti o decizie a administratorului prin care hotarati desfiintarea postului respectiv.
2. Apoi emiteti decizia de concediere, dupa modelul de mai jos.
3. Conform CCMUNN pe anii 2007-2010, preavizul este de 20 de zile lucratoare si se mai acorda si un salariu compensator:
Art.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
4. Model decizie de concediere:

SC ___________________________________________
Sediul ________________________________________
RC: ___________________ CUI: __________________
Tel/Fax: _______________________________________

DECIZIA DE CONCEDIERE
Nr. ______/_______________

Avand in vedere decizia Administratorului societatii prin care, se desfiinteaza unele locuri de munca;
Tinand seama da faptul ca in cadrul societatii nu exista locuri de munca disponibile;
In temeiul prevederilor art.65(1) si 73(1) din Codul muncii,

Administratorul SC ____________, dl/dna __________________

DECIDE :

1. Se acorda dlui/dnei ___________ angajat/a in functia de ____________, un preaviz de 20 zile lucratoare, incepand cu data de ___________________.
2. Contractul individual de munca nr._____________/___________incheiat cu dl/dna ________ inceteaza cu data de _________________ data la care expira preavizul acordat.
3. Prezenta decizie se va comunica, in copie, celui/ei in cauza, in termen de 5 zile.
4. Impotriva prezentei decizii de concediere, salariatul/a concediat/a se poate adresa cu contestatie la Tribunalul _________________, in termen de 30 de zile de la comunicare.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii ____________
Semnatura
salariatului _________________

inca o ultima intrebare.Trebuie sa fac o adresa la ITM cu motivul pt care disponibilizez persoana?
va multumesc
La decizia de concediere puteti atasa o copie dupa decizia administratorului de desfiintare post.