Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un contract de munca incheiat in 2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un contract de munca incheiat in 2008

cu preaviz de 15 zile acum cat trebuie sa fie preavizul 20 zile sau cel mentionat in contractul de munca ?

pentru ca salariatul sa beneficieze de somaj in ce articol trebuie incheiat contractul de munca ?
nu desfiintez postul .

multumesc
Daca este vorba despre demisie, conform art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Daca este vorba despre concediere, persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 C.mun. beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Art. 17 din Legea nr.76/2002:
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Încetarea contractului individual de muncă prin demisie, cu acordul partilor, prin desfacere disciplinara a c.i.m. etc. exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
multumesc pentru raspuns

nici un articol nu mi e OK
"Art. 61. [cazurile concedierii pentru motive subiective]
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat. "
"Art. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoană fizică, precum şi în cazul dizolvării angajatorului persoană juridică, de la data la care angajatorul şi-a încetat existenţa conform legii;
b) la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului sau a angajatorului persoană fizică;
d) ca urmare a constatării nulităţii absolute a contractului individual de muncă, de la data la care nulitatea a fost constatată prin acordul părţilor sau prin hotărâre judecătorească definitivă;
e) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în funcţia ocupată de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neîntemeiate, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti de reintegrare;
g) de la data retragerii de către autorităţile sau organismele competente a avizelor, autorizaţiilor ori atestărilor necesare pentru exercitarea profesiei;
i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;"
"Munca prin agent de muncă temporară
Art. 95 (4) Contractul de muncă temporară încetează la terminarea misiunii pentru care a fost încheiat sau dacă utilizatorul renunţă la serviciile sale înainte de încheierea misiunii, în condiţiile contractului de punere la dispoziţie."

imi ramane sa inchid postul
aveti un act aditional concediere prin inchidere POST (vanzatoare) mai trebuie preaviz atunci ?
lexoradeanu, utilizator
1.Art.65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Concedierea in baza art. 65 din Codul muncii presupune desfiintarea locului de munca al salariatului concediat.

2.Model instiintare preaviz
S.C. .............. S.R.L.
Sediu social: Str …………., Nr ..,………., sector ........., Bucuresti;
Nr.Registrul Comertului: ..............;
Cod Fiscal: ............

Nr………….………../ …………..
NOTIFICARE

Catre: Dl/D-na ………………. ,
domiciliat/a in ………………, posesor al buletinului de identitate: seria ……., nr. …………., eliberat de ……., la data de ......... CNP ……………………..

SC ................... SRL, societate organizată şi care funcţionează în conformitate cu legislaţia din România, cu sediul social în Str ............, nr .........., sector ......., Bucuresti, având CUI : ..........., înregistrată la Registrul Comerţului sub nr. ........ , reprezentată legal de către domnul .................. , în calitate de administrator

Având în vedere:
a) Hotărârea Asociatului Unic / AGA cu nr .........../.................. prin care s-a decis desfiinţarea unui post în cadrul SC .................. SRL;
b) Desfiinţarea postului de ........................., post ocupat de dumneavoastră.

Vă comunicăm următoarele:

1. Începând cu data de ............. postul de ................. pe care-l ocupaţi în cadrul SC ................ SRL a fost desfiinţat, în temeiul preevederilor art. 65 din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii.
2. Ca urmare a acestui fapt, contractul individual de muncă încheiat între dumneavoastră şi Sc ............. SRL pentru acest post, înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă Bucuresti/ in registrul general de evidenta al salariatilor sub nr. .........../............., va înceta în termen de 20 zile lucrătoare de la comunicarea prezentei notificări, scop în care se va emite decizia de concediere conform dispoziţiilor legale în vigoare.
3. În cadrul Societăţii nu sunt disponibile alte locuri de muncă corespunzătoare pregătirii profesionale şi capacităţii dumneavoastră de muncă .
4. Prezenta notificare NU REPREZINTÃ DECIZIE DE CONCEDIERE, reprezentând informare privind desfiinţarea postului ocupat în prezent de dumneavoastră şi acordarea termenului de preaviz prevăzut de dispoziţiile legale aplicabile.
5. La expirarea termenului de preaviz, acordat prin prezenta şi precizat la punctul 2 de mai sus, se va proceda la încetarea contractului individual de muncă al dumneavoastră cu Societatea, în conformitate cu dispoziţiile art. 65 şi 76 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, prin emiterea unei decizii de concediere.

SC ................
Am luat la cunoştinţă
Salariat: dnul/dna ..............................

3. Model decizie concediere pentru desfiintarea postului
SC ...................................................
Sediul .............................................
CUI / CIF. ......................................

Având în vedere:
1. Desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariatul ............................................................ ca urmare a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii, aşa cum rezultă din .....................................................................................................;

2. Imposibilitatea angajatorului de a oferi salariatului alt loc de muncă compatibil cu pregătirea sa profesională, aşa cum rezultă din .............................................................................. ;

3. Adresa nr. ................/.................... prin care angajatorul a solicitat sprijinul A.J.O.F.M. în vederea redistribuirii salariatului ...................................................... corespunzător pregătirii sale profesionale şi răspunsul salariatului în acest sens

Având în vedere prevederile Legii nr. 31/1990 cu privire la organizarea, funcţionarea şi conducerea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare;
În baza prevederilor art.65(1), din Codul Muncii;

Administratorul SC ............................ dl/d-na.....................................

DECIDE

1. Art.1. Începând cu data de ............................... înceteazã contractul individual de muncã al d-lui/d-nei ...................................................................... având functia de ....................................... în cadrul societãtii, nr.contract .................. conform art. 65(1) din Codul Muncii.

2. Durata preavizului este de 20 de zile lucratoare,de la data de .....la data de .......

3. Prezenta decizie produce efecte de la data comunicarii sale catre salariat.

4. Impotriva prezentei dispozitii de incetare a contractului de munca , dnul/dna .................... se poate adresa cu contestatie la Tribunalul in a carei circumscriptie are domiciliul sau locul de munca, in termen de 45 de zile de la comunicare.

Administrator,
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc NOTIFICARE cat timp trebuie sa aiba de la DECIZIE

NOTIFICARE cu 01.07.2014
decizia cu 21.07.2014

e corect asa ?
Daca preavizul incepe in data de 01.07.2014, atunci c.i.m. va inceta in data de 29.07.2014, in cazul concedierii pentru desfiintarea postului.

La data de29.07.2014 se va emite decizia de incetare a c.i.m.