Forum Discuţii juridice Achiziţii publice neconvocare comisie receptie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

neconvocare comisie receptie

conform hg 273/1994 am comunicat investitorului data terminarii lucrarilor si am solicitat convocarea comisiei de receptie. vremea trece, comisia doarme.
termenul de garantie, cf. contractului, este de12 luni de la data procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor
fiind vorba despre un drum public, care este deschis traficului din momentul in care lucrarile sunt terminate, si in conditiile in care maria-sa investitorul nu convoca comisia si nu se face un pv de receptie decat dupa 2 ani... in practica, garantia s-a extins de la 12 la 36 de luni!!
intrebare: cunoasteti solutii in practica sau alte regementari in care sa se arate ca termenul de garantie curge de la data darii in folosinta???
multumesc mult
Verificati in textul HG nr.272 din 14 iunie 1994 - pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii - publicata in M.Of. nr. 193/28 iul. 1994, exista prevedri privind convocarea comisiei de receptie in cazuri speciale
hg 273 din 14 iunie 1994 privind aprobarea regulamentului de receptie a lucrarilor in constructii si instalatii aferente acestora, publicat in m.o. 193/28.07.1994 nu prea are cauri speciale.
este o procedura pe care executantul o urmeaza, comunica investitorului terminarea lucrarilor, acesta e obligat sa convoace comisia in 15 zile... si daca investitorul nu are chef, mai are 15 zile, si apoi 12 si apoi inca 2 termene date de executant....

incheierea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor este o obligatie a investitorului. nicaieri nu se precizeaza ca sunt situatii in care acesta nu se incheie. comisia se convoaca obligatoriu si nu are decat sa constate prin pv ca lucrarea nu e gata, ca nu are ce receptiona. art. 15 e clar: comisia va consemna in pv concluziile, cu recomandarea de admitere cu sau fara obiectii, receptia, amanarea sau respingerea.

vroiam sa stiu daca ati intalnit in practica situatii in care in lipsa pv de receptie, neincheiat din culpa beneficiarului, termenul de garantie incepe sa curga de la data darii in folosinta sau de la data la care constructorul a comunicat terminarea lucrarilor si a cerut receptia
legislatia in materie:
Calitate în construcţii
L. nr.10/1995
O.G. nr.21/1992
H.G. nr.273/1994
H.G. nr.272/1994
H.G. nr.925/1995
H.G. nr.766/1997
H.G. nr.877/1999
H.G. nr.650/2001
Construcţi materiale, elemente de construcţii şi produse pentru construcţii, încercări şi analize prin laboratoare autorizate, obligaţia furnizorului, controlul calităţii
L. nr.10/1995
O.G. nr.21/1992
H.G. nr.272/1994
H.G. nr.766/1997
H.G. nr.877/1999
Contro calitate, materiale de construcţii şi produse destinate construcţiilor, exercitare
L. nr.10/1995
O.G. nr.21/1992
H.G. nr.272/1994
H.G. nr.877/1999