Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... receptie finala ap nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

receptie finala ap nou

Ma pregatesc sa cumpar un ap nou de la o persoana fizica.

Am citit pe internet ca ar trebui, inaintea incheierii contractului de vinzare-cumparare, sa se semneze un proces-verbal de predare primire ap, proces verbal care reprezinta de fapt o receptie "provizorie". Dupa terminarea perioadei de garantie pe care o ofera propietarul(vinzatorul este persoana fizica), se va face receptia finala.

1. Pot cere sa se treaca in contractul de vinzare-cumparare ca receptia finala se faca dupa perioada de garantie de 3 ani?
2. Pot cere ca vinzatorul sa repare intr-un anumit termen viciile ascunse si neascunse ale ap in perioada de garantie
3. Pot cere sa se treaca penalizari daca nu se respecta cele de mai sus?

morosanucarmen a scris:
Ma pregatesc sa cumpar un ap nou de la o persoana fizica .... ar trebui, inaintea incheierii contractului de vinzare-cumparare, sa se semneze un proces-verbal de predare primire ap, proces verbal care reprezinta de fapt o receptie "provizorie". Dupa terminarea perioadei de garantie pe care o ofera propietarul (vinzatorul este persoana fizica), se va face receptia finala.
1. Pot cere sa se treaca in contractul de vinzare-cumparare ca receptia finala se faca dupa perioada de garantie de 3 ani?
2. Pot cere ca vinzatorul sa repare intr-un anumit termen viciile ascunse si neascunse ale ap in perioada de garantie
3. Pot cere sa se treaca penalizari daca nu se respecta cele de mai sus ?

Buna ziua,
1.
NU
Receptionarea lucrarilor de constructii este reglementata prin lege.
Va sugerez sa consultati urmatoarele dispozitii legale, care se refera la receptia lucrarilor de constructie:
- Hotărârea nr. 766 din 11/21/1997 aprobarea unor regulamente privind calitatea in constructii, Monitorul Oficial nr. 352 din 12/10/1997;
- Hotărârea Nr. 273 din 14 iunie 1994 privind aprobarea Regulamentului de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora, Monitorul Oficial nr. 193 din 28 iulie 1994
- Hotărârea nr. 1303 din 24/10/2007 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 739 din 31/10/2007 pentru completarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 273/1994.
2.
DA.
Este chiar obligat prin lege.
• Legea nr.10/1995 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în construcţii cu modificări – Republicare;
• Legea nr.123/2007 din 5 mai 2007 pentru modificarea Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numãrul 307 din data de 9 mai 2007;
• Legea nr. 587/2002 pentru modificarea art. 40 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii
3.
DA, in contractul de V-C
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Multumesc mult!