Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidare cat mai repede
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidare cat mai repede

Salariatul a vrut sa -si faca incetarea activitatii (in cel mai scurt timp) cu acordul ambelor parti ,dar conducerea nu vrea fara preaviz. Acum lipseste nemotivat cu ideea ca i se va desface contractul de munca cat mai repede .Ce sanse are sa plece cat mai repede si cum?
Cea ma rapida cale de plecare este incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. sau demisie fara efectuarea preavizului - art.79 alin.7 C.mun.
Daca angajatorul nu vrea fara preaviz art. 79 alin (7) nu este aplicabil.
Fara preaviz se poate numai prin acordul partilor sau daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca art. 79 alin (8) din C. muncii .
patronul nu vrea sub nici o forma fara preaviz
Daca a ales sa lipseasca nemotivat a ales calea cea mai lunga.Angajatorul va trebui sa faca demersurile pentru cercetarea disciplinara ceea ce va dura mai mult decat daca ati fi stat in preaviz.
societatea este obligata sa desfaca contractul cu art 55 lit c din cm