Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Va rog frumos sa-mi aratati si mie un model de demisie fara preaviz . Eu sant pana pe data de 10 . 01 in concediu de maternitate , pentru ca nu am cu cine sa las copilul sant obligata sa imi dau demisia . Sper ca patronul ma va intelege dar , as dori un model de demisie fara preaviz , ca atunci cand merg la unitate sa-i dau cererea si sa pot pleca cat mai repede , binentelesdupa ce vorbesc cu el . Toate modelele de demisie le-am vazut cu articole si preaviz , de aceea va mai rog din nou sa ma sfatui-ti cum sa fac .
De ce nu incercati sa va inceteze c.i.m. cu acordul ambelor parti - art.55 lit.b C.mun.?
Incetarea c.i.m. prin demisia fara preaviz se poate face in doua situatii :
- art.79 alin.7 C.mun. - Contractul individual de muncă încetează la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
- art.79 alin.8 C.mun. - Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Uitati un model de cerere de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. :
Domnule Director,
Subsemnata ................, angajat in functia de………… in cadrul societatii XYZ s.r.l, prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din data zz/ll/aa, in baza art. 55 lit.b din Codul muncii - Legea 53/2003 modificata si completata, incepand cu data de ......

Va multumesc.

Data: Semnatura
Inbtr-un singur vaz puteti demisiona fara preaviz, potrivit art. 79 alin. 8 C.M. daca angajatorul nu isi indeplineste oblygatiile din contractul de munca. Demisia nu se motiveaza fiind suficienta o simpla instiinatre adresata angatorului
Va multumesc . Mai intreb odata ca sa fiu sigura , daca depun acea cerere nu mai este nevoie sa stau in preaviz 15 zile . Mai am o intrebare , cineva mi-a recomandat sa vorbesc cu patronul si sa demisionez cu art. 129 cm . Mi-a spus ca in 2002 ea asa a demisonat cu art 129 cm si a beneficiat de somas este posibil ?
art. 129 Codul Muncii reglementeaza elaborarea normelor de munca, nu se refera la demisie sau la desfacerea contractului individual de munca.
Calea cea mai simpla pt. dvs. ar fi sa depuneti o cerere de desfacere a contractului de munca in baza art.55 lit.b din CM, dupa modelul oferit mai sus. Daca angjatorul dvs. este de acord, atunci nu se mai pune problema preavizului.
elena69 a scris:

Va multumesc . Mai intreb odata ca sa fiu sigura , daca depun acea cerere nu mai este nevoie sa stau in preaviz 15 zile . Mai am o intrebare , cineva mi-a recomandat sa vorbesc cu patronul si sa demisionez cu art. 129 cm . Mi-a spus ca in 2002 ea asa a demisonat cu art 129 cm si a beneficiat de somas este posibil ?

În 2002 era în vigoare alt cod al muncii (Legea 10/1972), iar articolul menţionat se referea generic la încetarea contractului de muncă: [ link extern ]

Acum e în vigoare Codul muncii din 2003 (Legea 53/2003). La acesta trebuie să vă raportaţi (v. articolul 56 şi următoarele). [ link extern ]