Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Daca un angajat isi scrie demisia, iar angajatorul i-o aproba la zi, cu ce articol i se poate desface contractul de munca?
art.55 B-acordul partilor sau 79-demisie?
demisie cu renuntare la previz din partea angajatorului
ART. este: 79.7 deoarece angajatul demisioneaza, nu specifica ca doreste incetarea contractului cu acordul partilor.
Angajatorul "fericit" ii aduce la cunostinta in scris, pe demisie, ca este deacord cu data solicitata, nu conf. prevederilor legale, dupa o perioada de preaviz.
Cu art. 79 alin (7)demisie cu renuntarea la preaviz.
Se poate si art. 55 lit. (b) la data convenita de cele doua parti.
Se poate si cu 79 (7) si reflecta renuntarea partiala sau totala a angajatorului la preaviz, si cu 55 (b) care spune: ca urmare a acordului părtilor, la data convenită de acestea.