Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare definitiva si irevocabila

o persoana a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila pt un teren, in baza unui contract de vanzare - cumparare.hotarare ce nu ii este recunoscuta de autoritatile locale (pentru punerea in posesie a terenului respectiv) Se investeste cu formula executorie?Care e procedura pentru a i se recunoaste dreptul de proprietate cf hotararii obtinute si pentru a fi pusa in posesie cf acestei hotarari definitive si irevocabile?
O hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila se investeste cu formula executorie si, printr-o cerere adresata executorului judecatoresc, se trece la punerea in executare a prevederilor din respectiva hotarare!
va multumesc