Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita in strainatate a unui titlu ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita in strainatate a unui titlu executoriu care nu este hotarare judecatoreasca

buna ziua!
cunosc legislatia privind executarea in statele UE a hotarailor judecatoresti/actelor autentice etc romane..insa cum se executa in strainatate un alt tip de titlu executoriu (un contract de credit), fara sa am o hotarare judecatoreasca in Romania?
multumesc;)
Orice titlu executoriu se investeste cu formula executorie de catre instanta in urma unei cereri , apoi se poate pune in executare. Investirea cu formula executorie se face in sedinta din camera de consiliu, iar incheierea de investire este pronuntata in sedinta publica .
ContSters122901, utilizator
din cate stiu titlurile executorii sunt puse in executare fara investirea cu formula executorie...
titlul executoriu ste reprezentat de actul respectiv.. oricare ar fi el... chiar si sentinta definitia si irevocabila... cu tote acestea, nici sentinta judecatoreasca nu poate fi pusa in excutare de catre executorul judecatoresc, fara a fi invstita cu acea formula executorie... numai asa poate executorul sa deschia un dosar executional.

Inainte de a fi puse in executare, instanta trebuie sa verifice daca sunt indeplinite toate conditiile legale de punere in executare. Fie o setinta definitiva sau /si irevocabila, fie ca este un bilet la ordin emis, contracte de credite , de ipoteca , de garantie si altele de acest gen
ContSters122901, utilizator
ok, insa eu am deja titlu executoriu .. la ce imi foloseste o hotarare cand am titlul?
Dati ma multe detalii...
Dar pana atunvci inca o data - sentintle dfinitive si /sau irevocabile, bilete la ordin, contracte de credite, de garantie, de ipoteca , etc. constituie titluri executorii...
Pentru punerea lor in executare - mai trebuie inverstite cu formula executorie. NU va trebuie nici o hotarare judecatoreasca pentru a fi puse in executare ci este necesara doar verificarea acestor titluri daca indeplinesc conditiile legale pentru a putea fi puse in executare de catre executorul judecatoresc. Daca sunt indplinite cerintele legii, se investesc cu acea formula executorie , iar executorul isi face treaba.