Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurea legea 63/2010 - personal contractul in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurea legea 63/2010 - personal contractul in institutii

Buna ziua.

Daca pentru restructurea (OUG 63/2010) posturilor functionarilor publici institutiile / ordonatorii de credite s-au folosit de art 100 legea 188/1999 (lege privind statutul functionarilor publici), precum si de ordinul 614/iulie 2010 pentru restructurare, care a fost baza legala ca sa organizeze concursuri pentru re-ocuparea locurilor ramase dupa restructurare si pentru personalul contractual? Exemplu in cazul functionarilor publici - daca erau 6 posturi de functionari si s-au desfiintat 4 (prin restructurare) cei 6 angajati trebuia sa concureze pentru cele 4 posturi ramase libere, deci se organiza un concurs (legea 188/1999, art 100, aliniat 4)...

Intrebare -
Personalul contractual din institutii se supune codului muncii (lege 53/2003) pe baza careia se desfasoara relatiile de serviciu (atat angajare, desfasurare cat si desfacerea relatiei de serviciu), precum si Contractul Colectiv de Munca Unic la nivel National sau mai sunt si alte legi care pot admite ca se pot restructura posturi de contractuali pe baza de examinare (testarea angajatilor pentru re-ocuparea posturilor pe care sunt deja angajati). Exista o independenta fata de legile in vigoare care sa permita insitutiilor sa faca disponibilizari sau organizari de concursuri pentru personalul contractual??? Exista o lege a managementului propriu institutiilor care sa se prevaleze de legile deja existente, astfel incat o institutie poate organiza concurs pentru restructurarea posturilor in cazul personalului contractual, fara sa se tina cont de crtiteriile minime de disponibilizare stipulate in codul muncii si in CCMUNN, legile care se aplica in cazul contractualilor?

Multumesc pentru un raspuns...
radu_mc, utilizator
Ordinul 614/2010 se refera la Procedura de restructurare şi reorganizare la nivelul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale ... in art.1 alin.3 din Anexa 1 la acest ordin se prevede ca, în cazul în care, în urma restructurării/reorganizării, în cadrul unui compartimentexistă mai mulţi funcţionari publici decât posturi alocate, ocuparea acestora se face prin examen, organizat conform prezentei proceduri, susţinut pentru posturi de aceeaşicategorie, clasă şi/sau grad profesional.
Ordinul 614/2010 a fost preluat, ca modalitate de restructurare, la nivelul institutiilor, primarii si consilii etc

Intrebarea era referitoare la ce legi stau ca baza pentru institutii ca sa organizeze concurs pt re-ocuparea posturilor (ramase dupa reducerea unor posturi) pentru personalul contractual...nu pentru functionarii publici unde este cat de cat clar (ordin 614, legea 188/1999 si alte legi se refera la functionari publici, NU la personal contractual din institutii)...

Deci, cum sta treaba legal cu personalul contractual in aceste restructurari cu organizare de concurs (personal contractual din institutii care se supune altei legislatii decat cea a functionarilor publici)...?

Alta intrebare - sa presupunem ca este legal sa se organizeze concurs pentru re-ocuparea posturilor ramase libere dupa restructurare si pentru personalul contractual din institutii (deci cei care nu sunt functionari publici dar lucreaza in institutii publice), atunci conteaza, pe langa categoria/clasa/gradul unui post si vechimea angajatului? sau gradatia din cadrul aceluiasi grad? (in cadrul fiecarui grad exista gradatii diferite) ....se ia in considerare si treptele salariale care pot fi diferite pentru angajatii care au acelasi grad? (spre exemplu inspectorii de specialitate grad I pot avea gradatii diferite, iar in cadrul aceluiasi grad I pot avea salarii diferite, deci au trepte de salarizare diferite, astfel posturile scoase la concurs nu sunt tocmai identice sau similare (cum spune legea si cum este echitabil)....

Multumesc pentru orice comentariu pe aceasta tema..
radu_mc, utilizator
Acest Ordin chiar daca a fost preluat ca modalitate de restructurare, la nvelul fiecarui Minister ar trebui sa existe asa ceva ....
Se pare ca pentru personalul contractual (din surse neoficiale) se vor aplica prin asemanare prevederile acestui Ordin in institutiile aflate in subordinea, in coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Muncii.
Intr-adevar, se aplica deja aceste prevederi (de circa 1 luna cunosc eu cazuri personal) si pentru personalul contractual, acesta fiind invitat sa participe la concurs pentru posturile pe care deja le ocupa - insa care au ramas mai putine - (daca nu participa la concurs sunt disponbilizati din oficiu, insa tot dupa prevederile Ordinului 614 adoptat de institutii si care nicidecum nu se refera la personalul contractual), fara sa se tina cont ca personalul contractual nu are nicio legatura cu legislatia functionarilor publici (in cazul functionarilor publici se poate aplica ordinul 614 si legea 188), fara sa se respecte aplicarea criteriilor minime de disponibilizare conform legii 53 codul muncii si CCMUNN care se aplica personalului contractual din institutii , cum este legal...De fapt, indiferent ce initiative de restructurare au insitutiile, toate trebuie obligatoriu sa fie in conformitate cu legislatia in vigoare, nu sa faca abuz de functie cei alesi in functii de conducere in aceste insitutii (poate fi si caz penal)...

Este legal ce se intampla in aceasta speta a contractualilor??
radu_mc, utilizator
ORDIN nr. 614 din 27 iulie 2010 pentru aprobarea Procedurii de restructurare si reorganizare la nivelul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale:

ART. 29 Prezenta procedura se poate aplica, dupa caz, si la nivelul institutiilor aflate in subordinea, sub autoritatea sau in coordonarea ministerului

Din titlu am presupune ca se aplica la tot personalul, adica si personal contractual si functionari publici dar din continut as zice ca doar pentru functionari=D>

Exista atatia specialisti care sustin ca functionarilor publici li se aplica CCMUN (in loc de acordul colectiv), asa ca de nu s-ar abera si invers, legislatia functionarilor publici sa se aplice si personalului contractual?...:O

In halul de concepere/emitere/aplicare a legilor made in Romania#-o, sa nu va mirati ca reorganizarea si selectia personalului sa se efectueze si dupa codul penal sau comercial....:hammer:
Tanjiani, utilizator