Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Etape pentru autorizatia de construire!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Etape pentru autorizatia de construire!

Stie cineva care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a obtine o autorizatie de construire, si actele necesare? E vorba despre transformarea unui geam ce da din bucatarie in logie in usa.
Va multumesc anticipat.
In general, suntnecesare pentru obţinerea autorizaţiei de construire urmatoarele acte :
- Cerere tip + anexa completată intregal şi semnată;
- Certificat de urbanism - copie;
- Act de proprietate - în cazul construcţiei de balcoane se solicită şi titlul de proprietate pentru terenul în indiviziune;
- Avize - îndosariate în ordinea din certificatul de Urbanism;
- Proiect;
- Foaie de capat;
- Lista semnarii;
- Memoriu Arhitectura + referat verificator pentru construcţii mai mari de P + 1;
- Memoriu Rezistenta + referat verificare şi faze determinante;
- Memoriu Instalatii - electrice, termice, apă - canal;,
- Evaluare cost constructie;
- Planse desenate;
- Arhitectura
- PL. Situatie 1:200 (POT, CUT, COTE);
- PL. nivele curente 1:50;
- Sectiune 1:50;
- PL. Acoperis 1:50;
- Toate fatadele 1:50;(cu ştampila verificator dacă este cazul)
- Rezistenta: PL. Fundatii 1:50;
Toate detaliile de fundatii (vizate de verificator şi expert când este cazul)
Multumesc. Nu-mi vine sa cred cate hartii pentru decuparea unui geam pana jos. Pai ce sa mai zic de cei care darama aproape toti peretii sa aiba un 'living' cat tot apartamentul... fara nici o autorizatie... Chiar, ca o paranteza, stie cineva cat e amenda pt asa ceva? Difera in functie de 'gravitatea' demolarii? :D
in functie de ce vrei sa modifici banuiesc ca ti se va cere unele din actele pe acre ti le-am scris. Cel mai bine este sa te interesezi la Serviciul de Urbanism din cadrul Primariei de care apartii cu domiciliul.
ce trebuie sa fac pentru construirea unui balcon sub amprenta balcoanelor existente la etaj? inchiriez terenul de primarie? il concesionez?
Este probabil ca terenul sa fie prevazut ca teren bun comun al proprietarilor blocului. In aceste conditii este nevoie de acordul tuturor proprietarilor si de autorizatie de constructie.