avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructia unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructia unei case

V:(reau sa imi construiesc o casa.Am titlu de proprietate pe pamantul pe care vreau sa construiesc casa. Mai am nevoie si de cadastru pentru a obtine autorizatia de constructie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:20, 22 Iulie 2008
Acte necesare pentru obţinerea autorizaţiei de construire:


- Cerere tip + anexa completată intregal şi semnată;
- Certificat de urbanism - copie;
- Act de proprietate - în cazul construcţiei de balcoane se solicită şi titlul de proprietate pentru terenul în indiviziune;
- Avize - îndosariate în ordinea din certificatul de Urbanism;
- Proiect;
- Foaie de capat;
- Lista semnarii;
- Memoriu Arhitectura + referat verificator pentru construcţii mai mari de P + 1;
- Memoriu Rezistenta + referat verificare şi faze determinante;
- Memoriu Instalatii - electrice, termice, apă - canal;,
- Evaluare cost constructie;
- Planse desenate;
- Arhitectura
- PL. Situatie 1:200 (POT, CUT, COTE);
- PL. nivele curente 1:50;
- Sectiune 1:50;
- PL. Acoperis 1:50;
- Toate fatadele 1:50;(cu ştampila verificator dacă este cazul)
- Rezistenta: PL. Fundatii 1:50.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de urbanism & autorizatie de construire mirceatomovici mirceatomovici Lucrez la o firma de productie publicitara si am de scos certificate de urbanism & autorizatii de construire pentru diverse locatii din Bucuresti si provincie, ... (vezi toată discuția)
Etape pentru autorizatia de construire! Tobba Tobba Stie cineva care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a obtine o autorizatie de construire, si actele necesare? E vorba despre transformarea unui geam ce da din ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie ? lauranicolaie lauranicolaie Buna ziua, Problema mea este urmatoarea - urmeaza sa deschidem un magazin, cu chirie, in cadrul unui complex comercial (gen Mall); magazinul ni se va livra la ... (vezi toată discuția)