avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... C.A.S retroactiv
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

C.A.S retroactiv

Daca o persoana are PFA de multi ani si este pensionata la limita de varsta, daca nu a fost instiintata , ca trebuie sa plateasca CAS, este obligata sa plateasca din anul 2005 inclusiv penalitati?
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 14:28, 1 Septembrie 2010
Este vorba de contributie de asigurari sociale pt pensie sau contributie de sanatate?
In cazul pensionarilor nu se plateste CAS ca PFA. In schimb, contributia de sanatate de datoreaza in baza Legii nr. 95/2006.
PFA pensionari nu au fost obligati niciodata sa plateasca CAS pentru veniturile obtinute ca PFA
Ultima modificare: Miercuri, 1 Septembrie 2010
grandanat, utilizator
CASS se plateste din 2005 pt PFA sau din 2010?
Obligativitatea platii contributiei la sanatate(CASS) este introdusa inca din 2002 odata cu OUG 150 (v art. 8).

Trebuie sa platiti pe toata perioada de cand aveti PFA(maxim 5 ani, dupa 5 ani aceste datorii se prescriu).

+
contributia pentru perioadele de timp in ultimii 5 ani pentru care nu ati cotizat la sanatate, daca exista asa ceva( ideea e ca pentru a va asigura in sistemul social de sanatate trebuie sa fi cotizat o perioada de minim 5 ani, anterior, indiferent ca erati obligat sau nu).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata creante pfa jack electro jack electro Sunt PFA din ianuarie 2006 si am fost in acelasi timp salariat la o firma pana in decembrie 2008. La primarie in ianuarie 2006 mi s-a spus ca ,platind CASS la ... (vezi toată discuția)
Cass platit de pfa petrescu alina petrescu alina prietenul meu este pfa-taxi impozitat la norma de venit. Nu a platit cass de mult timp.Prin OUG 58/2010 va fi obligat sa plateasca din urma? Daca da pentru ce ... (vezi toată discuția)
Problema plata contributie cass pentru o pfa radiata de la orc Herscu Minel Herscu Minel Sotia a primit in data de 29.12.2010 o somatie de la CJAS impreuna cu \"un titlu executor\" pentru plata unei sume de 2400 lei, reprezentand contributie CASS ... (vezi toată discuția)