Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... C.A.S retroactiv
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

C.A.S retroactiv

Daca o persoana are PFA de multi ani si este pensionata la limita de varsta, daca nu a fost instiintata , ca trebuie sa plateasca CAS, este obligata sa plateasca din anul 2005 inclusiv penalitati?
Este vorba de contributie de asigurari sociale pt pensie sau contributie de sanatate?
In cazul pensionarilor nu se plateste CAS ca PFA. In schimb, contributia de sanatate de datoreaza in baza Legii nr. 95/2006.
PFA pensionari nu au fost obligati niciodata sa plateasca CAS pentru veniturile obtinute ca PFA
grandanat, utilizator
CASS se plateste din 2005 pt PFA sau din 2010?
Obligativitatea platii contributiei la sanatate(CASS) este introdusa inca din 2002 odata cu OUG 150 (v art. 8).

Trebuie sa platiti pe toata perioada de cand aveti PFA(maxim 5 ani, dupa 5 ani aceste datorii se prescriu).

+
contributia pentru perioadele de timp in ultimii 5 ani pentru care nu ati cotizat la sanatate, daca exista asa ceva( ideea e ca pentru a va asigura in sistemul social de sanatate trebuie sa fi cotizat o perioada de minim 5 ani, anterior, indiferent ca erati obligat sau nu).