Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu expirat - schimbare sediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu expirat - schimbare sediu

Am un SRL, cu sediu expirat de 2 ani. Acum vreau sa schimb sediul social la alta adresa, dar nu pot din cauza sediului expirat.
Ce solutie am, avand in vedere ca pentru schimbare de sediu inchei contractul de inchiriere de la 01.09.2010? Nici act aditional la vechiul contract nu pot face deoarece nu mai dau de proprietari. Trebuie neaparat sa acopar cei 2 ani lipsa de sediu social?
Sper sa ma puteti ajuta.
Hotarare AGA de schimbare a sediului social, contor de cuvinte pentru publicare in Monitorul Oficial, act constitutiv actualizat, certificatul de inregistrare in original, certificatul constatator de autorizare a vechiului sediu. In hotararea AGA veti trece sediul inregistrat acum in registrul comertului, chiar daca apare ca expirat. Nimeni nu o sa va intrebe ceva legat de acest aspect, mai ales ca o sa fiti in regula. Pana acuma trebuia sa va faceti eventual griji, ca in conformitate cu art. 237 alin. 1 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale orice persoana interesata putea sa ceara dizolvarea societatii sau in caz ca va solicita cineva un certificat constatator de informare- la banca de pilda va trimitea la registru comertului sa remediati neregularitatea. BAFTA!