Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INSTANTA DISPUNE RADIEREA MOSTENITORILOR DIN TITLUL DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INSTANTA DISPUNE RADIEREA MOSTENITORILOR DIN TITLUL DE PROPRIETATE...

Patru frati sunt mostenitorii defunctilor parinti.
In 1991,doar unul dintre frati,face o cerere in baza Legii 18/1991,prin care solicita reconstituirea terenurilor ce fac obiectul mostenirii.
Comisia de aplicare a legilor funciare,emite Titlu de Proprietate,in cuprinsul caruia sunt trecuti toti cei patru frati.
Anul acesta,fratele ce a facut cererea in 1991,a chemat in judecata pe ceilalti frati, solicitand radierea acestora din titlul de proprietate. Motivul:ca ar fi persoane fara drept,deoarece nu au facut cerere de reconstituire in baza Legii 18/1991.
Instanta admite actiunea acestuia si dispune radierea celor trei frati din titlul de proprietate.
In acest caz,ceilalti trei frati,nu mai au dreptul la mostenire ?
Daca sunt radiati din TP,ce trebuie sa faca pentru a avea drept la mostenire ?
Cum poate intra in posesia cotei lor din mostenire ?
Este normal ca ei sa fie radiati din TP - avand in vedere ca sunt frati si mostenitori ai defunctilor lor parinti ?
La recurs,ce motiv ar trebui invocat,in aceasta situatie ? exista posibilitatea de a se anula sentinta data in fond ? Cum trebuie sustinut recursul,pe ce temei legal ?
Va multumesc.
asa in scurt, poate o actiune in revendicare ar rezolva problema comostenitorilor... indepartarea unui/unor comostenitori se face in anumite conditii de legalitate care nu se regasesc in acest caz...cine imi garanteaza ca cel ce a facut cererea initiala nu a fost mandatat, tacit, de ceilalti comostenitori?
Cererea de reconstituire adresata comisiei echivala cu o repunere in termenul de acceptare a mostenirii. Cum cei 3 frati nu au formulat o astfel de cerere de reconstituire in termenul prevazut de legea 18/1991 sau a legilor ulterioare nu vad sanse de admitere a recursului.
Dar, trebuie sa incercati. Puteti invoca de exemplu ca nu ati formulat cerere in baza altor legi funciare ulterioare pentru ca stiati ca in validarea egii 18/1991 figurati ca mostenitori ai autorului.
Totusi, cum au fost inscrisi in titlu daca nu au facut cerere? :hm:
Succes.
catalin ciobanu a scris:

asa in scurt, poate o actiune in revendicare ar rezolva problema comostenitorilor... indepartarea unui/unor comostenitori se face in anumite conditii de legalitate care nu se regasesc in acest caz...cine imi garanteaza ca cel ce a facut cererea initiala nu a fost mandatat, tacit, de ceilalti comostenitori?

Cei 4 frati,s-au avut f. bine. Cererea fratelui ce a facut-o,a fost facuta in numele sau propriu,insa Comisia,verificand situatia de fapt,a constatat existenta celor 3 frati ai lui. Astfel,s-a emis TP pentru toti 4.
Si rau a facut!!! Daca tot vroia sa-i ajute, trebuia sa-l puna pe cel care a cerut reconstituirea dreptului de proprietate sa-i mentioneze pe toti fratii in cerere; la vremea respectiva legea permitea ca un mostenitor sa faca cerere in numele tuturor, semnand doar el singur (ceilalti mostenitori trebuiau doar sa fie declarati in cuprinsul cererii).
Comisia locala a depasit cadrul legal emitand TP unor persoane care nu au cerut acest lucru, iar instanta a dispus radierea lor din TP tocmai in baza acestui lucru. Exact asa cum s-a spus mai sus, cererea formulata in baza legii 18/1991 se considera acceptarea succesiunii; in aceste conditii, fratii care nu au cerut restituirea terenurilor sunt considerati renuntatori tacit la succesiunea autorului lor.
Din pacate, de multe ori increderea in relatiile familiale este mai presus decat prevederile legale, iar timpul dovedeste, uneori, ca aceasta este o eroare...
Kyandra a scris:

Si rau a facut!!! Daca tot vroia sa-i ajute, trebuia sa-l puna pe cel care a cerut reconstituirea dreptului de proprietate sa-i mentioneze pe toti fratii in cerere; la vremea respectiva legea permitea ca un mostenitor sa faca cerere in numele tuturor, semnand doar el singur (ceilalti mostenitori trebuiau doar sa fie declarati in cuprinsul cererii).
Comisia locala a depasit cadrul legal emitand TP unor persoane care nu au cerut acest lucru, iar instanta a dispus radierea lor din TP tocmai in baza acestui lucru. Exact asa cum s-a spus mai sus, cererea formulata in baza legii 18/1991 se considera acceptarea succesiunii; in aceste conditii, fratii care nu au cerut restituirea terenurilor sunt considerati renuntatori tacit la succesiunea autorului lor.
Din pacate, de multe ori increderea in relatiile familiale este mai presus decat prevederile legale, iar timpul dovedeste, uneori, ca aceasta este o eroare...

In acest caz,ce se mai poate face,avand in vedere ca acel frate,pana acum,nu a avut nicio obiectie ?
Ceilalti frati,se stiau coproprietari,in baza acelui TP. Acum,ce pot face ?
Ca,doar sunt mostenitori si ei. Sunt copiii acelorasi defuncti parinti ai lor.